شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

همشهریان محترم در صورت تمایل به ارائه نظر، می توانند از طریق ایمیل زیر اقدام فرمایند: y,bahmanabadi@gmail.com

بررسی تاریخ بیهقی توسط 2 اندیشمند

بدون نظر

وبلاگ شورای اسلامی بهمن آباد به نقل از پایگاه موسسه شهر کتاب، نشست بررسی تاریخی بیهقی با حضور دکتر شیرین بیانی و محمدعلی اسلامی‌ندوشن را منتشر کرده است که به دلیل اهمیت آن برای مخاطبان گرامی در اینجا درج

نهمین مجموعه‌ی درس‌گفتارهایی درباره‌ی بیهقی به بررسی زادگاه بیهقی با عنوان «بیهق کجاست؟» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر شیرین بیانی و محمدعلی اسلامی‌ندوشن چهارشنبه ۱۳ دی در مرکز فرهنگی شهرکتاب برگزار شد. در این نشست اسلامی‌ندوشن درباره بیهقی و کتاب جاودانش سخن گفت و بیانی نیز به ارایه مقاله‌ای با نام «بیهق کجاست؟» پرداخت.

تاریخ بیهقی مانند رُمان آموزنده و سرگرم‌کننده است

دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن سخنان خود را درباره‌ی تاریخ بیهقی و بیهق چنین آغاز کرد: تمام شهرت و اهمیت بیهق به‌خاطر ابوالفضل بیهقی است که از این خطه پدید آمد و کتاب جاودانه‌اش را نوشت. به این علت، نام بیهق وابسته است به ابوالفضل بیهقی و سبزوار. البته در آن زمان بیهق خیلی معروف‌تر از سبزوار بوده. ولی بعد‌ها سبزوار اهمیت بیشتری پیدا کرده است. این اوج و حضیض شهر‌ها، جزو اسرار تاریخ است. در نقاط دیگری هم دیده شده که یک منطقه‌ای جلو می‌افتد و منطقه‌ای دیگر عقب می‌رود. جایگزینی سبزوار به‌جای بیهق از این گونه است. همچنان که تهران جایگزین ری شده و مشهد جای توس را گرفته است. این از بازی‌های تاریخ است.

اینکه چه شده است که «تاریخ بیهقی» در بین تاریخ‌هایی که در زبان فارسی در این هزار سال نوشته شده است شاخصیت بیشتری پیدا کرده، یکی دیگر از شگفتی‌ها است. «تاریخ بیهقی» تا صد سال پیش آن مقامی را که شایسته‌اش بود، به‌دست نیاورده بود. از صد سال پیش است که اهمیت آن کشف شد. آشنایی ایرانیان با نوشته‌های اروپایی که روان و ساده بود، باعث شد که به کشف «تاریخ بیهقی» و اهمیت آن بپردازند. چون «تاریخ بیهقی» روان و ساده نوشته شده است. به علت روانی و سادگی، مطبوع سلیقه‌ی ایرانی نبود.

ایرانی‌ها با نوشته‌های سنگین‌تر و تعقیددار‌تر سر و کار داشتند. به‌خصوص که از هزار سال پیش نوشته‌ها به‌تدریج سنگین‌تر می‌شد. سلیقه‌ی ایرانی نیز به همین نوشته‌های سنگین تطبیق داده شد. ایرانی‌ها نوشته‌های روان را نمی‌پسندیدند. تا اینکه صد سال پیش، برای نخستین‌بار ادیب پیشاوری این کتاب را چاپ کرد و اهمیتش شناخته شد و کم کم پی بردند که چه ارزشی دارد. تا آنکه مرحوم علی‌اکبر فیاض آن را از نو چاپ کرد. همین چاپ فیاض است که مرجعیت دارد. پس شهرت «تاریخ بیهقی» از صد سال پیش آغاز شده است.

ایران کشوری است که هرگاه نام ادبیات فارسی به میان می‌آید، ذهن‌ها به طرف شعر می‌رود. در حالی که در کشورهای غربی این نثر است که دارای اهمیت است. چون نثر با استدلال همراه است. ایرانی عکس آن بود و ملتی احساساتی شناخته می‌شد و اشراقی فکر می‌کرد. با منطق چندان سر و کاری نداشت. از لحاظ شعر باید گفت که کمتر کشوری را می‌توان یافت که از این دید با ایران برابری کند. ایران ده- بیست شاعر دارد که جهانی هستند. چون ایرانی بیشتر متوجه شعر بوده است و نثر، در نگاه او، اهمیت شعر را نداشته است.

(بیشتر…)


ابتكاري جديد براي يادآوري گذشتگان

2 نظر

قاسم ملا در جديد ترين وبلاگ خود، دست به ابتكاري زيبا زده و در آن،  عكس هاي قديمي را به نمايش گذاشته است. نام اين وبلاگ كه به نام پدر مرحوم  ايشان «ملاحسين بهمن آبادي» نامگذاري شده، اقدامي تحسين برانگيز است كه جا دارد از قاسم آقا به خاطر خلاقيت تازه تشكر كرد.
قاسم ملا

گرچه نسل ما از مرحوم ملاحسين چندان به ياد ندارداما خاطرات و گفته هاي هموطنان، حاكي از جايگاه والاي اين بزرگواران در تقوا  و نقش بي بديل آنها در ارتقاي احكام و رفتارهاي اسلامي در ميان بهمن آبادي ها داشته است.
قاسم- ملا
سايت بهمن آباد پيش از اين، در فراخواني از همشهريان محترم درخواست كرده بود براي ثبت درگذشتگان، عكس هاي به جا مانده را در اختيار ما بگذارند تا منتشر كنيم كه خوشبختانه قاسم ملا  اقدام به اين امر كرده است.


سلام همولایتی

3 نظر

حال شما چطوره؟خوب و سالم و سلامتیدالهی شکر،از صحرا و از محصول امسال چه خبر؟با کمباین درو کردید یا بازهم بطور سنتی رفتید سراغ داس؟پرسش ها از این جهت مطرح شد که این روزها همه جا صحبت از درو و خرمن و آوردنِ محصول به خانه است.همین الآن و در یک چشم برهم زدن از کانال قوه خیال،رفتم بهمن آباد و به یادِ کندوهای جو و گندم افتادم که از دهها  سیلوی صنعتی امروزه با ارزش تر و بهتر بود مردم آن دوره با آینده نگری کندوهای جو و  گندم و  آرد رو در خانه های مخصوص جا می دادند به عبارتی برای هر محصولی مثل پنبه و زیره و…خانه ای مجّزا و جای ویژه در نظر می گرفتند.

 از این ها گذشته برای جنابان حیواناتِ انتفاعی نیز اتاقِ خواب و اتاقِ تغذیه و علوفه ی جداگانه با آخورهای شیک و مدرن درست می کردند به عنوان مثال، برای جناب الاغ، کُت(جُل) و کمربند(تنگِ خر)و رانِکین می دوختند تا مایه سربلندی جنابِ خر باشد و در میانِ خرهای دیگر خجالت نکشد  این خرها هرگز اعتنایی به شعر؛تن آدمی شریف است به جانِ آدمیت / نه همین لباس زیباست نشان آدمیت نداشتند،از حق نگذریم،خرها ارتقاءپیدا کردند از این رو به جای واژه خر که نامناسب بود به آن ها الاغ هم می گفتند،چهارپا و درازگوش هم القاب دیگری بود که متناسب با فرهنگِ محل زندگی آدم ها و خرها بکار برده می شد شاید همین ها باعث شده بود که وقتی به عنوان مثال می گفتیم: ننه کلو کجاست؟جواب می دادند دِخَنِه خر،پس خر برای خودش کسی بوده که خانه ی جداگانه داشته اینطور نیست؟یا خَنِه گُسبندو(اتاق گوسفندها)خَنِه گو(خانه گاو).

برگردیم به بحث خودمان،داشتم از اتاق های غله می گفتم که اکنون نیز چنین اتاق هایی وجود دارد ولی از وجودِ بودن یا نبودنِ کندو اطلاع ندارم،ناگفته نماند در کنار خانه ی گندم و جو و غیره،خانه هیزم و  ذغالِ مخصوص کرسی هم جایگاه خاصی داشت همه ی این ها سرمایه ی یک خانواده ی آبرومند و آبرودار روستایی بود که به خوبی و خوشی و به دور از استرس و اضطراب های رایج امروزی زندگی می کرد،روستایی  دیروز گر چه به ظاهر بی سواد بود ولی در نهایتِ بصیرت و کمال،فرزندان دانا و توانا تحویل جامعه می داد او دلی داشت به وسعتِ زمین و عمق دریا لذا با وسع کم اقتصادی،پذیرای مهمان خوانده و ناخوانده می شد غذایی که نوش جان می کردناب و خالص و بی غش بود چون شب فرا می رسید آسوده سر بر بالین می گذاشت و به قول خودش صبحِ طلوع بیدار می شد، چون اهل دروغ گفتن و دنیا زده نبود چک بی محل نمی داد،چون طمع نداشت قناعت پیشه می کرد وراضی به رضای خدا بود،رزق و روزی خدا را می خورد و فقط شکر او بجا می آوردو خالصانه و عاری از هرگونه ریا عبادت می کرد،طبیعی می خورد طبیعی زندگی می کرد و طبیعی هم می مرد.

برگردیم به احوالپرسی با همولایتی هایی که در هوای گرم تابستان،درحال آوردنِ  نتیجه ی یک سال زحمت شبانه روزی خودشان هستند می خواهیم از صمیم دل به همه ی زنان و مردان بهمن آبادی خدا قوت بگوییم آرزو می کنیم با خبرهای خوبی که از بهمن آباد در خصوصِ زیاد شدنِ آب قنات و وامِ در شرف انجام می رسد سال آینده،سطح  زمین های زیر کشت بیشتری داشته باشید تا از این طریق،کندوهاتان مملو باشد از وفور نعمت و فراوانی غله  و  سفره های صداقت تان با برکت و گسترده ،آبرویتان محفوظ، جانتان آرام،جسمتان سلامت و روانتان روان باد.خدا قوت همولایتی.

منبع: بهمن آباد خبر