شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

همشهریان محترم در صورت تمایل به ارائه نظر، می توانند از طریق ایمیل زیر اقدام فرمایند: y,bahmanabadi@gmail.com

تکمیل عملیات لایروبی قنات بهمن آباد، نیازمند بودجه

1 نظر

تکمیل عملیات لایروبی قنات بهمن آباد و افزایش دائمی آب، نیازمند بودجه و اعتبار دولتی است.
به گزارش سایت بهمن آباد، مهدی بهمن آبادی، عضو گروه لایروب قنات بهمن آباد با بیان این مطلب گفت: عملیات لایروبی طی 2 ماه گذشته  در 2 بخش شمالی قنات (حلقه های منتهی به مادر چاه) و بخش میانی قنات صورت گرفته و طی این مدت، مالکان حدود 24 میلیون تومان (هر سهم 400 هزار تومان) پرداخت کرده اند و با توجه به کم آبی سال های گذشته و کاهش شدید تولید محصول زراعی، مالکان بیش از این قادر به تامین هزینه لایروبی نیستند.
وی ادامه داد: با توجه به بالا بودن میزان بار داخل حلقه های چاه قنات و ضرورت برداشت آن برای جلوگیری از خشک شدن قنات، حمایت دولت و اداره جهاد کشاورزی منطقه اجتناب ناپذیر است. البته اداره جهاد کشاورزی شهرستان داورزن، وعده هایی مبنی بر تامین وام بلا عوض 50 میلیون تومانی داده که امیدواریم محقق شود.
عضو گروه لایروب قنات بهمن آباد با اشاره به اینکه حلقه های منتهی به مادر چاه (حدود 6 کیلومتر) نیازمند لایروبی اساسی بوده و می تواند تاثیری جدی در افزایش آب و تداوم آن داشته باشد، تصریح کرد: در این بخش از قنات که 130 متر ارتفاع دارد، روزانه به طور میانگین 60 دَلو خاک از داخل چاه بیرون کشیده می شود.
وی ادامه داد: ما در ادامه کار باید از آخرین چاهی که درب آن باز است (5 کیلومتری روستای ده نو) خاک ها را برداشته و به سمت بالا برویم وبا توجه به این که دهانه چاه های دیگر بسته است و امکان تشخیص بندی آن وجود ندارد، ناچاریم به تدریج بارها را از مسیر برداشته و به سمت  بالاحرکت کنیم.
به گفته مهدی بهمن آبادی، کاری که طی 3 روز گذشته انجام شده، به دلیل برخورداری از تجهیزات و تلاش همکاران، معادل 70 روز کاری است که توسط لایروب های قبلی صورت می گرفته است. این در حالی است که لایروب های قبلی، همه خاک ها را از داخل چاه به بیرون هدایت نمی کردند.
بنا به این گزارش، عملیات جدّی لایروبی قنات بهمن آباد که از حدود 2 ماه قبل توسط همشهریان دلسوز و پر تلاش آغاز شده، توانسته است با رفع برخی بندی های مسیر، میزان دبی آب را تا حد قابل توجهی افزایش دهد و کشاورزان و حتی ساکنان مقیم شهرها را نسبت به آینده روستا امیدوار سازد.
امید است مسئولان منطقه، این حرکت ارزشمند و خودجوش مردمی را – که در حقیقت احیای قنات و بهتر بگوییم احیای یک سرزمین و امید به ماندگاری و حتی بازگشت ساکنان مهاجرش است- مورد حمایت قرار دهند و آن را به نقطه شایسته خود برسانند.


انعكاس يادداشت (قنات بهمن آباد به حالت احتضار افتاده است) در رسانه هاي سبزوار

بدون نظر

يادداشت تحت عنوان «مسئولان كاري كنند: قنات بهمن آباد به حالت احتضار افتاده است» در 4 رسانه معتبر سبزوار انعكاس يافت كه در زير آمده است. براي مشاهده هر سايت ، روي  نام آنها كليك كنيد:

 

1- سبزوار نيوز

2- سلام سربدار

3- سبزوار ما

4- داورزن نيوز


مسئولان كاري كنند: قنات بهمن آباد به حالت احتضار افتاده است

بدون نظر

قنات بهمن آباد مدتي است بدجوري به حالت احتضار افتاده و روز به روز اين ناخوشي بدتر و بدتر مي شود. قناتي كه روزگاري تا صدها متر زمين هاي كشاورزي را آبياري مي كرد و تعدادي زيادي از ساكنان را ارتزاق، اما اين روزها، شرمنده همان تعداد اندك مردمانيست كه سال هاي سال با نسيم و شفافيت آن بيل ها زده اند و نيز رنجور از مشاهده زمين هايي است كه باير شده و حتي قدرت زندگي به زمين هاي در حال آبياري را ندارد.
اين وضع نابسامان به گونه اي است كه يك قطعه زمين آبياري شده در طول20دقيقه در 3 سال پيش، اكنون آبياري آن بيش از 4 ساعت طول مي كشد و همين شده كه محصولات زراعي بهمن آباد به شدت كاهش يافته و حالا مردم براي تامين مايحتاج خود (گندم، جو و غيره) ناچار به خريد از روستاهاي ديگر شده اند!!!! حتي امسال نيز به گفته ساكنان، امكان كشت زمين وجود ندارد و آماده سازي زمين، كاري عبث تلقي مي شود.
پيش از اين نيز همين قنات به دلايل مختلف از جمله تخريب دهانه حلقه هاي چاه بر اثر سيل، 2 بار به خشكي گراييد اما با همت اهالي اين مشكلات رفع شد. به طوري كه بيش از 20 سال است مردم به صورت خودياري، هزينه هاي زيادي براي لايروبي و مرمت قنات صرف كرده اند، مقداري نيز بودجه دولتي در اين زمينه پرداخت شد و اين امر، توانست ميزان آب جاري را حفظ كرده و بحران هاي پيش رو را دور كند. اما امروز اغلب مردم بنا به علل مختلف از جمله كمبود امكانات رفاهي مناسب به شهرهاي بزرگ مهاجرت كرده اند و درنتيجه تعداد كم ساكنان توانايي و اراده گذشته را ندارند. بنابراين بحران قنات بهمن آباد در سال هاي اخير بسيار جدي شده و همان گونه كه اشاره شد، اميدي به برداشت محصول در سال آينده وجود ندارد.
البته بهمن آبادي هاي ساكن تهران در حال جمع آوري پول براي مرمت قنات هستند، اما واقعيت اين است كه اقدام اساسي و موثر براي احياي قنات بهمن آباد، علاوه بر خودياري مردمي، حمايت مجلس و دولت را نيز به طور جدي مي طلبد. در غير اين صورت، با فرا رسيدن مرگ قنات بهمن آباد، ركود بر بهمن آباد غلبه يافته و بدون شك، اين روستا به قلعه ارواح تبديل خواهد شد.
آيا مسئولان كشور، مي توانند بپذيرند كه روستاهاي كشور همچون بهمن آباد كه قنات هايي با سابقه صدها ساله دارد، بر اثر بي توجهي نابود شود؟!! قنات هايي كه در روزگار قديم با مشقت هاي فراوان احداث شده و سال هاي سال بدون بودجه هاي دولتي حيات داشته و متاسفانه حالا به اين روز افتاده است؛ آن هم در كشوري كه نقاط كويري آن با كم آبي مواجه است و وجود قنات ها نقش بسياري در رونق كشاورزي و حيات انساني و در نتيجه ممانعت از مهاجرت شهري داشته است.
گذشته از اينها، آيا روستائيان از بودجه هاي كشور در ايجاد رفاه عادلانه سهم ندارند و بودجه هاي كلان كشور بايد به رفاه شهرهاي بزرگ اختصاص يابد؟ متاسفانه بهترين امكانات در شهرهاي بزرگ متمركز شده و روستائيان، علاوه بر اينكه نبايد از رفاه نسبي بهره برند، از سوي شهري ها نيز بايد با واژه توهين آميز «دهاتي» مواجه شوند. اختصاص بودجه براي احياي قنات روستاها، بخشي كوچك از ايجاد رفاه عادلانه است.
اميد است نمايندگان محترم شهرستان سبزوار و مسئولان دولتي اين شهرستان (فرماندار محترم شهرستان هاي سبزوار و داورزن، روساي محترم ادارات جهاد كشاورزي سبزوار و داورزن و غيره)، نگاهي جدي به وضع بغرنج قنات بهمن آباد و مردم آن داشته باشند و تلاش كنند طي 2 ماهه آتي نسبت به اختصاص بودجه مناسب براي احياي قنات اقدام شود تا حداقل كشاورزي روستا در سال آينده دوباره جان بگيرد و نشاط در ميان اهالي رونق گيرد.
يوسف بهمن آبادي