شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

همشهریان محترم در صورت تمایل به ارائه نظر، می توانند از طریق ایمیل زیر اقدام فرمایند: y,bahmanabadi@gmail.com

نامه ای به سیل ویرانگر و سلامی به کاریز بهمن آباد

بدون نظر

جناب سیل ویرانگر سلام!

با این که من از دیرباز تو را می شناسم ولی خواستم نامه ی بی سلام برایت بنویسم آری تو را خوب می شناسم اما شناختِ نیاکانِ من از تو به اندازه ی همه ظلم هایی است که به آن ها کرده ای!نام تو به لحاظ سابقه ی طولانی در تخریب و برجاگذاشتن ویرانی هراس انگیز است. آثار برجا مانده از دست اندازی به مال و جان انسان ها قابل شماره نیست،هرگاه بسوی نورستان یا همان قبرستانِ روستا می روم از دل ویرانه هایی عبور می کنم که خانه و کاشانه ی نیاکانمان با طغیانِ تو  برسرشان تخریب شده است، نمی دانم چند نفر از دست تو تا کنون از پای در آمده اند ولی این را می دانم که از وقتی خانه های مجلل نیاکان من با بی رحمی تو نابود شد آن مکان، به نام جدید و بیگانه ی «خرابه»شهرت یافت،

جناب سیل!اگر بخواهم ازدیگر مکان هایی که تو باعث تخریب شان شده ای نام ببرم باید به قلعه ی ملاهاشم اشاره کنم که پر سکنه بوده و استادان و علمایی چون ملامحمد بهمن آبادی  و ملاهاشم و…را در خود داشته است، خیلی از قلعه ها را می شناسم که هنوز برج و بارو و آثار برجا مانده شان حکایت از دردهای کهنه ای دارد که تو برسر آن ها آورده ای!اما آن چه اکنون می خواهم به آن بپردازم شاید غم انگیزتر از رویدادهای گذشته باشد و آن داستان راستان و تکراری ورودتان به کاریز است، آری شنیدم؛ سیل ویرانگر بی پروا خود را به کاریز رسانده و شاهرگ حیات روستا را گسسته و زنان و مردانی که چشم امیدشان به چشمه بود را نومید کرده است!ما مردم روستا و تو سیل ویرانگ، خوب یکدیگر را می شناسیم اما فرق بین ما و تو در این است که تو ویران می کنی و ما آباد، راستی چرا دست از سر کاریز ما برنمی داری؟

نقش جهل و غفلت

نکند گناه اصلی به گردن خود ما باشد به عبارتی باید نسبت به مهار آب های رونده اقدام می کردیم  و نکردیم  باید سد می ساختیم و  نساختیم، باید از وجودِ سیل بهره مند می شدیم نکند ما از روی غفلت و جهل شکوه می کنیم و گناه ندانسته هامان را به گردن سیل می اندازیم! نکند این سیل نیز آیات و نشانه و رحمت است از جانب خداوند و ما با فکر کوتاهی که داریم آن را تبدیل به نقمت و حتی ناشکری می کنیم! نکند تو  جناب سیل!عاقل باشی و ما نادان؟ نکند جهل ماست که ویران می کند و ما آن را به حساب تو می نویسیم؟ راستی تو چند سال پیش هم آمدی و قنات ما را خراب کردی این که ما به فکر پیشگیری نبودیم و دور اندیشی ندانستیم از غفلت و جهل خودمان است نه سیل.

و اما سخنی با کاریز؛

شنیدم باز هم مورد تعرض بی امان سیل قرار گرفتی و یک بار دیگر در ناتوانی دست و پا می زنی؟ چطور سیل ویرانگر ملاحظه ی سن و سال و آبروی چند صد ساله ات را نمی کند و هر از چند سال یک بار به قصد نابودی گلویت را تا حد مرگ می فشارد؟ چطور نمی داند افزون بر این همه انسان، چرندگان و پرندگان و سایر موجودات از وجودت بهره مند شده و می شوند؟ سیل ویرانگر چرا نمی داند که اگر او برای ویران کردن می آید تو برای آباد کردن سر از پا نمی شناسی؟ می دانم که حرمتت را پاس نداشتند و بازهم ناجوانمردانه تو را مورد تعرض قرار دادند کاریز عزیز! ما همیشه دوستت داشته و داریم زیرا با وجود تو وجود یافتیم  و با بودنت نفس کشیده ایم ما خاطرات بسیار فراوانی که مملو از خوبی هاست را  با تو در قاب خاطراتمان داریم تو بیاد ماندنی ترین و دوست داشته ترین میراثی هستی که از هزاران سال پیش از اجدادمان برجا مانده، خوشحالیم که با وجود همه ی ناملایمات ایستاده ای و سرود وحدت و همدلی و زنده باد زندگی سر می دهی، بازهم مانند گذشته صبور باش و بجوش که چشمه و منتظرانِ آب در انتظار جوشش تو لحظه ها را شماره می کنند!

منبع: بهمن آباد خبر


سیل، قنات بهمن آباد را بند آورد

بدون نظر

سیل اخیر موجب بند شدن قنات بهمن آباد شد.

با سرازیر شدن سیل در تعدادی از حلقه های چاه (کاریز) قنات بهمن آباد، مسیر اصلی قنات بسته شده و آب آن، به چاه های قدیم (کهنه) یا قنات های روستاهای مجاور می رود. از این رو، چند روزی است آبیاری زمستانی زمین های کشاورزی بهمن آباد تعطیل شده و اهالی این روستا  نگران جدی آینده کشاورزی هستند.

واقعیت این است که زندگی اغلب اهالی روستای بهمن آباد به همین قنات وابسته است و اگر دجار خشکی شود، روستا با بحران معیشتی مواجه خواهد شد. قنات که نباشد روستا  همچون قلعه برهوتی خواهد شد که نفس زندگی در آن به سختی خواهد زد و در آینده نه چندان دور نیز به سرنوشت روستاهای دیگری که به دلیل بی آبی، خالی از سکنه شده و از لیست روستاهای ایران خارج شده اند، تبدیل خواهد شد.

بهمن آباد طی سال های گدشته  در برابر بحران های مشابه بارها تا مرحله بحران نابودی پیش رفته  اما با همت و تلاش ساکنانش کمر راست کرده و جانی تازه گرفته است.

همین یک سال اخیر نیز با تلاش مردم، قنات رونق گرفت و با افزایش میزان آب آن، امید به زدگی در روستا افزایش یافت. اما با بحران پیش آمده، دیگر توانی برای  اهالی روستا جهت رفع مشکل نمانده است و ضروری است نهادهای مسئول داورزن – که اخیرا  به شهرستان تبدیل شده و مدعی به شمار می رود-  باید به بهمن آباد به عنوان یکی از روستاای زیرمجموعه در این شرایط  توجهی جدی بکنند. بدون شک، با رفع این بحران است که مسئولان داورزن می توانند در برابر مردم بحران زده بهمن آباد، ادعا کنند که مردم روستاهای اطراف باریشان اهمیت دارد و شهرستان شدن آن، برای مردم منطقه برکت آفرین است و فواید آن تنها مختص خود داورزن نیست.

مردم روستای بهمن آباد امیدوارند که در بربر بودجه های اختصاصی شهرستان، یکی از اولویت ها را  رفع بحران قنات بهمن آباد در نظر گیرند.

در اینجا، نهادی که بیشترین مسدولیت را در قبال این بحران دارد، اداره محترم جهاد کشاورزی داورزن است که البته نهادهای دیگر نظیر فرمانداری محترم داورزن نیز می توانند تسهیل کننده شرایط برای این مساله شوند.

یوسف بهمن آبادی


تکمیل عملیات لایروبی قنات بهمن آباد، نیازمند بودجه

1 نظر

تکمیل عملیات لایروبی قنات بهمن آباد و افزایش دائمی آب، نیازمند بودجه و اعتبار دولتی است.
به گزارش سایت بهمن آباد، مهدی بهمن آبادی، عضو گروه لایروب قنات بهمن آباد با بیان این مطلب گفت: عملیات لایروبی طی 2 ماه گذشته  در 2 بخش شمالی قنات (حلقه های منتهی به مادر چاه) و بخش میانی قنات صورت گرفته و طی این مدت، مالکان حدود 24 میلیون تومان (هر سهم 400 هزار تومان) پرداخت کرده اند و با توجه به کم آبی سال های گذشته و کاهش شدید تولید محصول زراعی، مالکان بیش از این قادر به تامین هزینه لایروبی نیستند.
وی ادامه داد: با توجه به بالا بودن میزان بار داخل حلقه های چاه قنات و ضرورت برداشت آن برای جلوگیری از خشک شدن قنات، حمایت دولت و اداره جهاد کشاورزی منطقه اجتناب ناپذیر است. البته اداره جهاد کشاورزی شهرستان داورزن، وعده هایی مبنی بر تامین وام بلا عوض 50 میلیون تومانی داده که امیدواریم محقق شود.
عضو گروه لایروب قنات بهمن آباد با اشاره به اینکه حلقه های منتهی به مادر چاه (حدود 6 کیلومتر) نیازمند لایروبی اساسی بوده و می تواند تاثیری جدی در افزایش آب و تداوم آن داشته باشد، تصریح کرد: در این بخش از قنات که 130 متر ارتفاع دارد، روزانه به طور میانگین 60 دَلو خاک از داخل چاه بیرون کشیده می شود.
وی ادامه داد: ما در ادامه کار باید از آخرین چاهی که درب آن باز است (5 کیلومتری روستای ده نو) خاک ها را برداشته و به سمت بالا برویم وبا توجه به این که دهانه چاه های دیگر بسته است و امکان تشخیص بندی آن وجود ندارد، ناچاریم به تدریج بارها را از مسیر برداشته و به سمت  بالاحرکت کنیم.
به گفته مهدی بهمن آبادی، کاری که طی 3 روز گذشته انجام شده، به دلیل برخورداری از تجهیزات و تلاش همکاران، معادل 70 روز کاری است که توسط لایروب های قبلی صورت می گرفته است. این در حالی است که لایروب های قبلی، همه خاک ها را از داخل چاه به بیرون هدایت نمی کردند.
بنا به این گزارش، عملیات جدّی لایروبی قنات بهمن آباد که از حدود 2 ماه قبل توسط همشهریان دلسوز و پر تلاش آغاز شده، توانسته است با رفع برخی بندی های مسیر، میزان دبی آب را تا حد قابل توجهی افزایش دهد و کشاورزان و حتی ساکنان مقیم شهرها را نسبت به آینده روستا امیدوار سازد.
امید است مسئولان منطقه، این حرکت ارزشمند و خودجوش مردمی را – که در حقیقت احیای قنات و بهتر بگوییم احیای یک سرزمین و امید به ماندگاری و حتی بازگشت ساکنان مهاجرش است- مورد حمایت قرار دهند و آن را به نقطه شایسته خود برسانند.