شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

همشهریان محترم در صورت تمایل به ارائه نظر، می توانند از طریق ایمیل زیر اقدام فرمایند: y,bahmanabadi@gmail.com

سال تحویل و این ترقه های آزار دهنده

بدون نظر

فرشتگان زيبايي و طراوت و پاكي، هلهله كنان نسيم بهار را در سرتاسر زمين مي گسترانند و ما فارسي زبانان، خود را آماده مي كنيم براي اين جشن باستاني. (البته فراموش نمي كنيم كه شهادت بانوي نخست شيعه در روزهايي از اين تاريخ هجري قمري رخ داده و حرمت دار ايشان خواهيم بود).

بهمن آبادي ها همراه با هموطنان روستاهاي همجوار (مزينان، سويز، داورزن و غيره) نيز سال جديد   را در جوار به يادگار ماندگان مذهب شيعه (امامزادگان سید اسماعیل و سید حسین )،  تحویل مي كنند و انشاء الله ههمه ما یک بار دیگر به خوبي و خوشي در صحن مبارک امامزادگان گرد هم می آییم و سالی دیگر را با تبرك و تقدس اين امامزادگان آغاز مي كنيم.

نكته قابل توجهي كه سال هاي گذشته نيز بدان اشاره شده، موضوع ترقه ها و نارنجك هايي است كه زير پاي زنان، كودكان و سالمندان منفجر مي شود. اين گونه رفتارهاي هيجان زا اگر در جاي مناسب باشد، خوب است اما آيا با اين كار، مي توانيم (اشاره به انجام دهندگان) تضمين كنيم كه همه افراد شاد شوند؟ اين كارها بدون شك موجب آزار و حتي نفرين ديگران مي شود. آيا حاضريم سالمان را با نفرين و دلخوري و آزردگي ديگران شروع كنيم تنها با اين توجيه كه با ترساندن برخي، خنده تعدادي از همشهريان را در آوريم؟
چرا حرمت امامزادگان را نگه نمي داريم و با كارهاي نامناسب – كه حتي ممكن است خطرناك هم باشد – شادي سال تحويل را كاهش دهيم؟

فضا براي شادي آفريني هاي هيجان زا در بهمن آباد فراوان است. مي توانيم همراه با دوستان خود، در فضايي دور از امامزادگان به اين كار اقدام كنيم و لذت بيشتري هم ببريم.

بياييم با فرهنگ سازي، اين رفتار غلط جا افتاده را- كه هر سال نيز افزايش مي يابد- از آداب و رسوم كهن و زيباي سال تحويل حذف كنيم و مانع اين كار توسط ديگران شويم.


یک نظر و چند پاسخ درباره اختلاف سویز و مزینان در روز عاشورا

4 نظر
نويسنده: علی مزینانی عسکری

روز پنجشنبه بیست و ششم دی ماه یکی از همشهریان خوب سویزی به نام ماشاء الله که خودشان ثبت فرموده اند ماشالا و به احتمال نام اصلیشان هم نیست و متأسفانه در باره ی مردم مزینان نظر مساعدی ندارد و هر آنچه در چنته داشته است نثار ما نموده اندو  در بخش نظر دهی شاهدان کویر مزینان نظری گذاشته اند که بهتر دیدیم این نظر و پاسخ را در هفته ای که به نام وحدت نامیده شده است برای مخاطبان گرانمایه ی شاهدان کویرمزینان به نمایش بگذاریم تا شاید اتفاق خوبی رخ بدهد و وحدتی که ایشان منظور نظر مبارکشان هست بر قرار شود و شائبه هایی که نسبت به مزینان و مزینانی ها دارند البته با احترام به تمامی مردم خوب و با فرهنگ سویز برطرف گردد.

MIM_8147.jpg


نظر آق ماشالا

شما مزینانیهایی که انقده ادعا دارید و مغرورید که یه جوری هم این وب توشتید که انگاری انساهای کاملا عاقلی به نظر می آیید ولی آیا این ده هاتیه آدم بزرگ یا ریش سفید عاقل ندارد که هرگاه روز عاشورا می رسد چرا با دسته ی عزاداری سویز که روستای همسایه است باهم عزاداری نمی کنند وفقط با روستای بهمن آباد عزاداری کرده و بعد که رفتند دسته ی سویز وارد امام زاده می شود حالا هی شما پیاده برو مشهد هی سینه بزن بابا دو تا داهات که با هم کنار نمیان می خوای دوتا شهر با هم کنار بیان هی بنویس که بازیگر مزینانی اومد تو مراسم عزاداری خواننده ی سنتی خون مزینانی دانشمندان مزینانی شریعتی مزینانی این حرفا آیا بوی غرور نمی ده ما کجاییم و ملامت گر ایام کجا

پاسخ ما

باسلام و عرض ادب

جانا سخن از زبان ما می گویی

دوست عزیز و همشهری گرامی ؛ متأسفانه آنقدر در نوشتن این مطلب عصبانی هستید که حتی یک بار برنگشتید تا انشای خود را مرور بفرمایید که حد اقل اشتباه املایی کمتری داشته باشید و بعد هم مزینانی ها را متهم نموده اید که چرا فقط با بهمن آبادی های عزیز و گرامی همراه می شوند. همین سئوال را ما از شما می پرسیم چرا هیئت سویز و همشهریان محترم سویزی صبر می فرمایند تا مزینان از مزار امام زادگان خارج شوند و بعد آنها وارد مزار گردند ؟!

البته ما به لحاظ سن به این مسئله واقفیم وعلت جدایی عزیزان سویزی را می دانیم که در دهه ی شصت بنا به دلایلی در همان روز عاشورا که روز سوگواری برای اباعبدالله (ع) می باشد دعوا و درگیری بین جوانان آن دوره ی مزینان و سویز در می گیرد و بعدها سردمداران سویز تصمیم می گیرند که عزادارایشان را از مزینانی ها جدا نمایند و بعد از خروج هیئت مزینان به مزار تشریف بیاورند.

سئوال دوم ما از شما گرانمایه این است ؛ اگر تقصیر را به مزینانی ها نسبت می دهید  پس چرا در تاریخ عزاداری بهمن آباد و مزینان هیچ گاه دعوا و جدایی بین مزینان و بهمن آباد نیست!؟

الحمد الله و با تشکر از تمامی مردم خوب بهمن آباد به ویژه روسای هیئات این روستای تاریخی ،  همیشه عاشورا با شکوه خاص و وفاق و همدلی و همراهی خوبی  در مزار امام زادگان برگزار شده و هم مزینان به عنوان میهمان و هم بهمن آبادی های با فرهنگ به عنوان میزبان عزای فرزند فاطمه (س) را پاس می دارند و متحد و یک دل هردو روستا آن روز عزاداری سیدالشهدا (ع) را برگزار می نمایند.

سومین سئوال ما از شما مخاطب عزیز این است آیا می دانید که مزینان در روز عاشورا تنها نیست و مردم خوب و مهربان غنی آباد نیز مزینانی ها را در این روز از صبح تاشب همراهی می نمایند و مزینانی ها به عنوان میزبان به استقبال هیئت  غنی آبادی ها می روند و مردم فهیم غنی آباد نیز به خصوص روسای هیئات این روستا به عنوان میهمان روزعاشورای مزینان را از خود می دانند و در همه ی امور حتی طبل و سنج زنی و نوحه خوانی مزینانی ها را همراهی می نمایند!؟

چهارمین سئوال ما،  چرا به دنبال ریش سفیدان مزینانی می گردید مگر ما از عزای اماممان قهر کردیم یا این عزیزان سویزی هستند که صبر می کنند تا مزینانی ها از مزار خارج شوند و بعد ریش سفیدان سویز دستور حرکت هیئتشان را بدهند و وارد مزار شوند؟ ! آیا در سویز هیچ ریش سفیدی پیدا نمی شود که پا پیش بگذارد و یک بار هم که شده امتحان بفرمایند و با مزینانی ها ، غنی آبادی ها و بهمن آبادی ها همراه شوند و ببینند که اوضاع آن چنان که شما فکر می کنید نیست و ما افتخار می کنیم که با شهروندان سویزی که در سالیان نه چندان دور مراوده ی خوبی داشتیم همراه و دوست هستیم ! شاید شما ماشالای گرامی آنقدر جوان هستید که به یاد نمی آورید که روزی و روزگاری ما از مزینان می آمدیم به روستای شما و دعای توسل و کمیل برگزار می کردیم و فرزندان سویزی برای ادامه ی تحصیل همکلاسی ما مزینانی ها بودند و در مدرسه ی ما درس خواندند و پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی نمودند!

پنجمین سئوال ما؛ مگر افتخار به وجود افتخار آفرینان آن هم از نوع شریعتی بزرگ  منسوخ شده است که از ما می خواهید به وجود فرهیخته هایمان که کم هم نیستند فخر نورزیم ؟!

در پایان از شما دوست ارجمند در خواست می کنم به نوشته ای در باره ی مزینان که مجله ی اینترنتی سبزواری ها منتشر نموده توجه بفرمایید و بعد در باره ی مزینانی ها قضاوت نمایید که ما کجاییم و ملامت گر ایام کجا !

کویر زیبا و خاطره انگیز مزینان به روایت مجله اینترنتی سبزواریها 

شاید هر ایران صاحب دلی که اندک آشنایی با دکتر علی شریعتی داشته ، و حداقل کتاب کویر او را مطالعه کرده باشد ، بسیار علاقه مند باشد که یک شب از نزدیک آسمان زیبا و پرستاره منطقه ای کویری که بزرگ مردی چون شریعتی را در خود پرورش داده است و الهام بخش نوشتن نثرهای زیبای کتاب کویر شده است ، را از نزدیک مشاهده کند و حتی یک شب زیر سقف این آسمان بخوابد و با عظمت کویر خلوت کند.

روستای مزینان زادگاه دکتر شریعتی در شهرستان تازه تأسیس داورزن در حوزه فرهنگی و تمدنی سبزوار بزرگ واقع شده است.


معرفي بهمن آباد در كتاب »مطلع الشمس«

1 نظر

آقاي قاسم ملا در جديدترين نوشته خود در وبلاگ بهمن آباد خبر تحت عنوان «بهمن آباد از دریچه ی تاریخ»، به نقل از كتاب «مطلع الشمس-نوشته محمد حسن خان مقدم معروف به صنیع الدوله و اعتماد السلطنه-  صفحه ۱۰۲۳ و۱۰۲۲» به تاريخ بهمن آباد و امامزادگان و نيز موقوفات اين سرزمين اشاره مي كند. در بخشي از اين نوشته آمده است:

…و اما قریه بهمن آباد در سمت مزینان کهنه واقع و سیل 14 سال قبل غالب عمارت این قریه را هم خراب کرده و پیش از این خرابی  خرابی  دیگر  به آن راه یافته بوده همانا در یکی از فتنه ها و لشکر کشی های سابق، بهمن آباد خراب شده و ثانیا” آباد گردیده، به هرحال آثار ابنیه معتبره در این جا دیده می شود مخصوصا” جامعی از خشت و گل در کمال استحکام داشته و از آثار آن، الآن پایه های ضخیم که از چینه کبری بالا آورده اند موجود است. دورادور مسجد و وسط صحن می باشد به عرض شانزده قدم و طول هیجده قدم، ایوانی درطرف قبله و ایوانی دیگر در سمت شمال و در دو طرف هر یک از این دو ایوان جناحین مربع ساخته بوده اند.

امام زاده ای  در این جاست معروف به سلطان سید قریش که چهار بدنه بقعه از خشت و بر روی آن از چهار طرف هشت طاق کوچک از آجر  ساخته اند و روی طاق ها گنبد عالی از آجر بنا کرده بطور هره (قرنیز بالایی دیوار – لبه ى پنجره- به نوعی همان بر آمدگی طاقچه مانند دیوار است) چپ و راست و ارتفاع آن تقریبا” 14 ذرع است وضع بقعه مربع متساوی الاضلاع  از هرطرف نه قدم است امام زاده ی دیگرمعروف به سلطان سید اسماعیل هست که بنا و بقعه ی عالی و با عظمتی دارد عرض و طول داخل بقعه چهارده قدم در چهارده قدم و گنبدی وسیع روی این فضا زده اند تمام این بنا از خشت خام است داخله بقعه را سفید کرده اند و بر روی صورت قبر که در وسط است صندوق چوبی گذاشته و در حوالی این بقعه و بارگاه، ملحقات و ضمایم معتبر دیده می شود این امام زاده صحن و ایوانی دارد و اطراف و ملحقات آن فعلا” خراب می باشد و مابین این دو امامزاده وثاقی (خانه،سرا) دیده می شود که هرچند از خشت و گل است باز بقدر خود تکلف دارد چنین می نماید که توحید خانه بوده و از کلیه ی آثار مستفاد می گردد که بهمن آباد از آبادی های معتبر بوده است.

 براي مشاهده كامل اين نوشته، روي سايت بهمن آباد خبر كليك كنيد.