شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

همشهریان محترم در صورت تمایل به ارائه نظر، می توانند از طریق ایمیل زیر اقدام فرمایند: y,bahmanabadi@gmail.com

کاروانسرای مزینان (عکس)

2 نظر


منبع: شاهدان كوير مزينان –  عصر ايران


عکسی خاطره انگیز از 2 رزمنده بهمن آبادی

2 نظر

منطقه داورزن همچون تمام مناطق مختلف ایران در روزهای حساس جنگ تحمیل شده بر این سرزمین، جوانان برومند خود را به جبهه ها فرستاد تا ایران بسان تمام روزهای تاریخ سربلند باقی بماند. جوانانی که با نیاتی زلال و پاک، برای دفاع تمام قد از هویت دینی و ملی خود رهسپار شده و با ارزش ترین هستی خود یعنی جان را به  وادی گلوله و خمپاره و گازهای خردل سپردند تا مایی که اکنون هستیم با اقتدار و با عزت بمانیم. آقای علی عسکری مزینانی،  یکی از رزمندگان عزیز است که هم دوش دیگر هموطنان، در این راه پر افتخار حضور داشته است و اکنون در سایت شاهدان کویر مزینان به ثبت هویت این مرز و بوم می پردازد. در مطلب که پیش رو دارید، خاطره ای از کربلای 5 را که هموطنان بخش داورزن حضور داشته اند، یادآور می شود:

کربلای پنجی های منطقه داورزن

نويسنده: علی مزینانی عسکری

نوزدهم دی ماه 1365 یه عملیات بزرگ جنگی در منطقه شلمچه انجام شد که پس از سال ها هنوز یادش توی دل خیلی ها زنده است به خصوص بروبچه هایی که در این عملیات شرکت داشتند.

نمی خوام و اصلا بنا ندارم که از چگونگی و موفقیت ها و نقشه ها و تاکتیک های عملیات کربلای پنج بگم چون خودش مثنوی هفتاد من کاغذ می شود و دراین مقال نمی گنجد فقط دوست دارم اونایی که این عکس رو می بینند خاطره ی اعزام رزمنده ها و تشییع جنازه های شهدا براشون یه بار دیگه زنده بشه والبته افرادی که اون زمون رو درک کردند و نسل سومی ها و چهارمی ها که ببینند پدراشون یه روز با چه عشقی لباس رزم پوشیدند و به جبهه ها شتافتند در این عملیات علاوه برافرادی که درعکس می بینید خیلی دیگه از بچه ها مزینان ما شرکت داشتند علی اکبر هاشمی و علی مزینانی حاج محمدعلی و سیدرضا حسینی مزینانی در همین عملیات شهید شدند اگر اشتباه نکنم تعداد کربلای پنجی های مزینان چهل تا پنجاه نفری می شدند که در لشکر 5 نصر خراسان و تیپ امام رضا (ع) به دشمن بعثی حمله کردند یه بار دیگه به دیده ی حق بینانه نگاه کنیم این افراد از یک روستا همزمان در جنگ شرکت داشتند …

راستی توی این عکس دو سه نفر دیگه نیستند محمد دایی قربان که در شلمچه شهید شد، اصغر سخاور که پسرش در همان عملیات به شهادت رسید و اوستا حسن مزینانی که چند ماه پیش به رحمت خدا رفت با یه فاتحه و صلوات یادشان را گرامی بداریم.

alireza mazinanSalireza mazinanS.jpg11111111111111111111111111


و اما اسامی رزمنده های مزینانی و بهمن آبادی که در عکس بالا هستند:

نشسته ها از راست؛

جانباز قاسم باقری مزینانی ، جانباز علی رضا مزینانی (اکبر عباسعلی)، حسین خیرخواه مزینانی ،اصغر مزینانی (علی اکبر) ، جانباز غلامحسین مزینانی (حاجی)، جانباز مهدی حسن زاده مزینانی ، جانباز رضا بهمن آبادی (فرزند محمد) ، محمد سویزی ، حسن اسلامی مزینانی، مرحوم اصغر سخاور مزینانی ، جانباز سید نورالله جلالی مزینانی ، شهید محمد مزینانی (دایی قربان) علی رضا یوسفی مزینانی،

ایستاده ها ؛

کلاته ای (یا غنی آبادی ) ،جانباز علی مزینانی (علی لیلا) ، مجید کرمی مزینانی ، غنی آبادی ، مرتضی مزینانی (کبل اصغر) علی اکبر همت آبادی ، حسن خزایی مزینانی ، مرحوم اوستا حسن مزینانی (کنده) ، غلامرضا شهیدی مزینانی ، علی مزینانی (عسکری) ، جانباز رضا بهمن آبادی (فرزند حاج حسن).

منبع: شاهدان کویر مزینان (http://shahedanekavir.blogfa.com/)


وبلاگ کَهنه: گل محمد، قهرمان رمان کلیدر

بدون نظر

صد بار گفتم همچی مکو ننه گل محمد

زلفای سیا ر قیچی مکو ننه گل محمد

صد بار گفتم پلاو مخار ننه گل محمد

ور دور کوه ها تاو مخار ننه گل محمد

صد بار گفتم یاغی مرو ننه گل محمد

رفیق الداغی مرو ننه گل محمد

الداغی بی وفای ی ننه گل محمد

تا آخر با تو نیا ی ننه گل محمد

امروز که دور دورونس ننه گل محمد

اسب سیات د جاولونس ننه گل محمد

ای جاولونا همیشه نیس ننه گل محمد

اسب سیات د بیشه نیس ننه گل محمد

وصف شما د ایرونس ننه گل محمد

عکس شما د تهرونس ننه گل محمد

کو جرق و جرق شمشیرت ننه گل محمد

کو درق و درق هف تیرت ننه گل محمد

کو اجاقت کو اتاقت ننه گل محمد

کو برارای قولچماقت ننه گل محمد

گل محمد د خاو بی ی ننه گل محمد

تفنگشم برنو بی ی ننه گل محمد

او تخمرغای لای نونت ننه گل محمد

آخر نرف نیش جونت ننه گل محمد

قت بلندت شوه رفت ننه گل محمد

زن قشنگت بیوه رف ننه گل محمد

الای بمیره قاتلت ننه گل محمد

خنک ر و دل مارت ننه گل محمد

شاید بزرگسالان و میانسالان این چهاربیتی های معروف به ننه گل محمد را که در حدود 22 سال پیش از طریق رادیو و تلویزیون پخش می شد به یاد داشته باشند .

این چهاربیتی ها در آن زمان ، وقتی که از صدا و سیما پخش می شد ، برای مردم ایران تازگی داشت اما برای اهالی خطه سبزوار تازگی نداشت ، چرا که داستان قتل ناجوانمردانه گل محمد را که در سال 1323 شمسی در کوههای سنگرد سبزوار اتفاق افتاده بود ، قبلا شنیده بودند و این داستان ، سینه به سینه از سال 1323 به بعد به نسل های جدید منتقل شده بود .

دکتر محمود دولت آبادی ، داستان زندگی گل محمد را در رمان 10 جلدی کلیدر(طی سالهای 1347 تا 1362) به صورت جامع و کامل به رشته تحریر درآورده …

(بیشتر…)