شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

همشهریان محترم در صورت تمایل به ارائه نظر، می توانند از طریق ایمیل زیر اقدام فرمایند: y,bahmanabadi@gmail.com

قنات،نفس بخش مردمان کویر

بدون نظر

(بیشتر…)


امامزاده سیداسماعیل و سيد حسين

بدون نظر

 

امام‌زاده سيد‌حسين و سيد‌اسماعيل

در ۲ کيلومترى شمال ده مزينان و در حاشيهٔ روستاى بهمن‌آباد – از توابع سبزوار – دو بقعه، ‌ مجاور هم در محوطه‌اى
محصور واقع‌‌اند که در اصل، به صورت مجموعه‌اى شامل آب‌‌انبار، حجرات ‌و زائرسرا بوده و امروزه از آن، فقط دو بناى ياد شده باقى مانده است.

بناى اصلى، به نام بقعهٔ سيداسماعيل معروف است و بنايى نسباً بزرگ شامل بقعه، صحن، حياط ايوان و راهروى ورودى است که از خشت و آجر ساخته شده‌‌اند. نقشهٔ بقعه به صورت چهارضلعى است که از داخل به وسيلهٔ گوشوارهٔ سادهٔ‌ لچکى، به هشت‌ضلعى تبديل شده و گنبدى دو پوسته بر روى آن استوار کرده‌اند. ارتفاع گنبد به ۱۵ متر مى‌رسد. بناى اصلى، در جهت غربى خود داراى
حياطى است که ايوان در جبههٔ‌ شمالى آن قرار دارد. صحن حياط داراى ابعاد
۱۱×۱۳ متر است و از
جانب غربى به وسيلهٔ دالانى به ابعاد
۲×۲۳ متر به بيرون راه دارد. در جوانب اين دالان،
قبرهايى وجود دارد که قديمى‌ترين آن‌‌ها به تاريخ
۱۰۷۱ هـ.ق است.

در فاصلهٔ ‌۵۰ مترى بناى مذکور، بناى امام‌زاده سيدحسين واقع است که فقط داراى اتاق مقبره است. اين بنا نيز از خشت و آجر ساخته شده و نقشهٔ آن از بيرون، هشت‌ضلعى و از داخل، مربع است. اين بنا داراى
گوشواره‌ها و گنبد سالم آجرى است.

رسوم حضور در امام زاده ها

مردم بهمن آباد ومزینان وگاهی اوقات روستاهای دیگر بعدازظهر پنج شنبه ها به این محل می آیندوزیارتی وگردشی وتجدیدروحیه ای .جوانها با پوشيدن لباس های تمیز  و نوي خود دراین جا جمع می شوند و  پس از زيارت،‌به گفت و گو مي پردازند..دراینجا گاهی اوقات چای ،نان وماست ،خرما ،شکولات ،شربت وغیره به عنوان نذری پخش می شود.روزهای عاشورا اینجاغوغایی است.دسته های بهمن آبادصبح عاشوراواردصحن مزارشده بادسته های مزینان وسویز به طورجداگانه یکی شده ومحشری برپامی سازند.دراین موقعیت ،کسی بجز گریه کاری نمی کند.پس از رفتن دسته ها،تعزیه شروع می شود .این مراسم تا ساعت ۴بعدازظهرادامه دارد.

واما ساعت تحویل:

یک ساعت قبل آغاز تحویل سال مردم روستاهای بهمن آبادومزینان  اعم از زن ومرد،کوچک وبزرگ درصحن مزار جمع شده باتحویل شدن سال به روبوسی وگفتن “صدسال به این سالها” می پردازند.این امامزاده چندین بار موردتعرض دزدان قرار گرفته وقبرامامزاده سیداسماعیل خاک برداری شده است.درخصوص بافت ظاهری آن بایدگفت ،حدود۱۵سال پیش بافت گلی آن به نمای آجری تغییریافت.

 

عكسها-تا-18آذر-88-002

عكسها-تا-18آذر-88-003

عكسها-تا-18آذر-88-004

ضریح قدیم امام زاده سید اسماعیل (ع)

عكسها-تا-18آذر-88-005

عكسها-تا-18آذر-88-006

عكسها-تا-18آذر-88-009امام زاده سید اسماعیل

عكسها-تا-18آذر-88-010

عكسها-تا-18آذر-88-011

عكسها-تا-18آذر-88-013

عكسها-تا-18آذر-88-014

عكسها-تا-18آذر-88-015

عكسها-تا-18آذر-88-017

عكسها-تا-18آذر-88-018 امام زاده سید حسین

عكسها-تا-18آذر-88-012

دیوار زیبای اطراف امام زادگان


بهمن آباد -روستایی درقلب کویر

1 نظر

 

نمای شرقی بهمن آبادبهمن آباد از روستاهای نه چندان آشنای شهرستان سربداران (سبزوار) است که قدمت زیادی در تاریخ این مرز و بوم دارد. با این حال، در نقشه ها نشانی از آن نیست.
روستایی کوچک در انتهای زندگی. خانه هایی که در آن سقف هایش گنبدی است تا به اعتقاد گذشتگان،گرمای کویر ساکنانش را نیازارد. خشت و گل ساختار خانه هاست. مردمانش از جنس کویرند، مقاوم و خستگی ناپذیر. همه هم را می شناسند و از همه چیز هم باخبر. در اینجا تصور آدم ها از یکدیگر همان است که در واقعیت اند. هیچ چیز برای پنهان کردن وجود ندارد. چندان پنهان نمی ماند. اینجا همه چیز یکرنگ است مثل طبیعت. خوشی و غمگینی در معنای واقعی خود است. هرکس با هرخصوصیتی که دارد نزد همه شناخته شده است. هیچ کس به طور مطلق خوب خوب نیست، همانطور که هیچ کس بدِ بد نیست. دراینجا غیبت هست، نوازش هم هست. همه به اندازه خودشان غصه دارند. شاید برخی غصه هایشان علنی باشد و برخی غیر علنی.
اینجا بهمن آباد است با خصوصیاتی منحصر به فرد. روی نقشه نمی بینی اش. اما نفس می کشد، نفسی مقتدرانه و بی ادعا. قناتش مقوم زندگیست تا انسان هایی چند را در این سرزمین به بودن و ماندن دلگرم کند. چند بار سیل بر آن سیلی زده و تخریب اما، بهمن آباد مانده است پابرجا، تا مقاومت خودرابرای ماندگاری هویت و تاریخش به ثبت برساند. خرابه هایش نشان دهنده مدعاست. این چنین، بهمن آباد پس از سالیان دراز مانده است هرچند نقشه ها عار دارند از اظهار وجود آن. هر چند تغییر اقتصاد زندگی روند ماندگاری مردمش را کاهش داده اما باز همین که تعطیلات از راه می رسد مردمان دیروزش که الان روانه شهرها شده اند، سرازیر سرزمین واقعی خود می شوند. آنجا زندگیست دور از تجملات و استرس ها و فشارهای عذاب آور زندگیست. شب هایش کویر ی است، آسمانش صاف و صادق و شفاف بدون اندک کلک و آلودگی و دود. در شب هایش آدمی احساس خستگی و درد نمی کند، چه بسا که در این زندگی شهری انسان از درد قسط و فشار و درماندگی خواب ندارد و خواب هم اگر باشد کاذب است.
باد ازجمله ویژگی های کویر است که بسته به نوع مناطق کویری، شدت و ضعف دارد. بهمن آباد به عنوان یکی از روستاهای کویری شهرستان سبزوار، ازبادهای متوسطی برخورداراست. باد در روزهای تابستان از شدت گرمای کویری می کاهد و دراغلب غروب کویر نیز جریان دارد. وقتی شدت می گیرد گرد و خاک با خود به همراه می آورد و باید چشم هایت را ببندی و گاهی نیز ممکن است احساس ناخوشایندی به تو دست دهد. در شب ها نیز باد از هجوم پشه ها می کاهد و یک لذتی فراموش نشدنی را به ساکنان آن می بخشد. در شب های زمستان، اگر باد بوزد سوز به همراه دارد و آدمی را در خود مچاله می کند؛ به خصوص صبح ها که خون را در رگ ها می خشکاند . به هر حال، باد جزء واقعیات کویر است و بدون آن، کویر برهوتی بیش نمی ماند. با باد، کویر زنده است و درد دل های خود را این گونه برای آدمیان نجوا می کند.

خصوصیات جغرافیایی بهمن آباد

روستای بهمن آباد واقع در بخش داورزن ،از توابع شهرستان سبزوار (استان خراسان رضوی)است که از سمت شرق با روستای مزینان و از سمت غرب با روستای سویز همجوار است.موقعیت جغرافیایی آن، 47-56*19-36ِّّو ارتفاع آن از سطح دریا 830 متر است.بیهقی(ابن فندق)، بهمن آباد را یکی از مراکزی می داند که از دیر زمان نماز جمعه وخطبه در آن برپا می شده است.

(به نقل از کتاب فرهنگ اماکن وجغرافیای تاریخی بیهق – نوشته محمود محمدی)