شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

همشهریان محترم در صورت تمایل به ارائه نظر، می توانند از طریق ایمیل زیر اقدام فرمایند: y,bahmanabadi@gmail.com

فرا رسیدن ماه پربركت رمضان مبارک باد

1 نظر

ماه مبارک رمضان از راه می رسد و مردم بهمن آباد همچون مردمان دیندار دیگر ایران، خود را برای این ماه پر برکت آماده می کنند. در اینجا، به آداب ماه مبارک رمضان در روستای بهمن آباد پرداخته می شود:

سال های گذشته که حمام عمومی پابرجا بود، مردم بهمن آباد روز قبل از ماه مبارک به حمام می رفتند و با تجدید جسم و روح، خود را برای روزه گرفتن آماده می کردند. در واقع، حمام عمومی از ساعات 9 صبح تا حدود 4 بعدازظهر در اختیار بانوان و از 4 بعدازظهر تا صبح در اختیار مردان بود. اکنون در اغلب خانه ها حمام های کوچک ساخته شده و مردم در خانه های خود دوش می گیرند.

شب های ماه مبارک، ساکنان بهمن آباد یک ساعت قبل از اذان با صدای شب خوانی بیدار می شوند. در گذشته که بلندگو نبود، افراد مسئول  با ایجاد صدا (زدن به قوطی یا چلیک) اقدام به بیدار کردن ساکنان می کردند. امروزه با آمدن تجهیزات صوتی، این کار راحت تر شده است. به طوری که در یکی دو دهه گذشته فرزندان عزیز آقای حاج رمضان حاج حسن بهمن آبادی به نام های علی آقا و قاسم آقا، شب خوانی های ماه مبارک رمضان را بر عهده دارند. علی آقا یا آقا قاسم در ساعت مقرر وارد هیات یا مسجد شده و شب خوانی می کنند و ساکنان بهمن آباد سحری ها را با صدای زیبای این عزیزان بیدار می شوند.  

نذری دادن در روزهای احیا، از جمله آداب هر ساله مردم بهمن آباد است و افرادی که نذر و نیازی دارند، اقدام به طبخ آش کرده و  در میان اهالی روستا پخش می کنند. 

شب ها نیز پس از افطاری اهالی روستا در مسجد جمع شده و دعای جوشن کبیر را می خوانند و در ادامه روحانی محله روضه خوانی می کند. ناگفته نماند که روستای بهمن آباد از 2 بخش تشکیل شده و اعمال ماه مبارک در 2 مکان مذهبی (مسجد و هیات) برگزار می شود.

ساکنان بهمن آباد که تقریبا همه شان کشاورز و دامدار هستند در ماه مبارک کار سخت کشاورزی و دامداری را رها نمی کنند و روند زندگی را همچون دیگر روزها ادامه می دهند.

روز عید فطر نیز مردم در مسجد روستا جمع شده و تحت اقامه روحانی محله، نماز عید فطر را به جای آورده و پس از آن مورد پذیرایی قرار می گیرند.


یونجه، محصولی اصلی در مزارع بهمن آباد

1 نظر

یونجه که نام محلی آن در بهمن آباد «سبست» است، به عنوان خوراک اصلی دام ( گاو و گوسفند) به شمار می رود و سالانه بخش قابل توجه صحرای بهمن آباد زیر کشت این محصول قرار می گیرد. یونجه، علوفه ای است که تا اواخر پاییز می روید و در زمستان به خواب زمستانی می رود و با شروع فصل بهار دوباره خوشه می زند. به طوری که گفته می شود این محصول تا 7 سال قابل برداشت است. سبست محصولی خوش خوراک برای دام محسوب می شود که در بهمن آباد آن را با داس ثابت مخصوص، به اندازه های کوچک بریده شده و با کاه خیس شده مخلوط می شود. سپس این غذای مورد علاقه گاو یا گوسفند در آخورهای مخصوص قرار داده شده تا  نوش جان کنند.

ساکنان بهمن آباد معمولا با الاغ یا موتور سبست جمع آوری شده در داخل سارق را از صحرا به داخل طویله حمل می کنند. گاهی اوقات نیز شیرزنان بهمن آباد، سارق دارای سبست را روی سر خود حمل می کنند.

برای اینکه در زمستان حیوانات از این محصول ارزشمند محروم نشوند، افراد آن را در تابستان خشک کرده و در انبار نگهداری می کنند تا در روزهای خشک زمستان، به حیوانات بدهند.

این محصول حداکثر  هر 10 تا 12 روز به آب نیاز دارد و طبق برنامه آبیاری دوره ای، افراد با آب قنات یا آب موتور (چاه)، این زمین ها را آب می دهند. ممکن است زمان آبیاری صبح طلوع بیفتد یا اینکه 12 نصف شب. به هر حال مردم عادت کرده اند و در زمان مقرر سر زمین ها حاضر شده و به امر آبیاری مشغول می شوند.

گاهی اوقات نیز که ساکنان بهمن آباد نیاز به سبست بیشتر دارند از زمین های روستاهای مجاور زمین اجاره کرده و سبست مورد نیاز خود را از آنجا تامین می کنند.


برگزاري كلاس هاي اوقات فراغت براي بانوان بهمن آباد

بدون نظر

كلاس هاي اوقات فراغت و آموزش براي بانوان در بهمن آباد برگزار مي شود.

به گزارش خبرنگار محلي بهمن آباد، اين كلاس ها توسط پايگاه بسيج شهداي بهمن آباد برگزار می شود و از امروز و به مدت ۵ روز ادامه خواهد داشت.