شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

همشهریان محترم در صورت تمایل به ارائه نظر، می توانند از طریق ایمیل زیر اقدام فرمایند: y,bahmanabadi@gmail.com

قنات؛ ميراث در خطر کویر/ 30 درصد قنوات خراسان جنوبی خشکید

بدون نظر

خبرگزاری مهر: قنات ها به عنوان سرمایه های ملی نقش و اهمیت به سزایی در توسعه بخش کشاورزی خراسان جنوبی می توانند ایفا کنند اما به دلیل خشکسالی هم اکنون 30 درصد قنوات این استان خشکیده و در صورت ادامه روند فعلی این سرمایه عظیم و یادگار ارزشمند پیشینیان نابود خواهد شد.به گزارش خبرنگار مهر، قنوات بخشی از ميراث ملی و كهنسال ايران است، که در معرض خطر خشک شدن قرار دارند، هر چند امروز تلاش مي شود تا توجه ويژه ای به احيا و حفاظت از قنات شود اما هنوز هم بسياري از این مواریث تاریخی در معرض خطر آلودگی و خشک شدن قرار دارند.

بسياري از قنات ها از ارزش بالایی برخوردار بوده و قابلیت ثبت در ميراث ملي را دارند، که تاكنون تعداد اندكي از آنها ثبت شده و شاید یکی از عوامل خشک شدن و عدم توجه به قنات ها نیز همین باشد.

احداث چاه های عميق و ورود فاضلاب هاي شهري از دیگر علل خشك شدن و يا تخريب كيفي قنات ها است.

امروز قنات ها بخشی از مهمترين فرهنگ كشاورزی در ايران و جهان هستند که در ايران و كشورهایی كه به نحوی با خشكسالی مواجهند، قنات مهمترين منبع آبي كشاورزان به شمار می رود.

طی دو دهه گذشته، احداث چاه های عميق و ورود فاضلاب های شهری باعث خشک شدن و يا تخريب كيفی قنات ها شده است.

خراسان جنوبی دومین استان کشور در تعداد قنوات
ايران يكی از كهن ترين كشورهاي جهان در احداث قنات است که خراسان جنوبی دومین استان کشور از لحاظ تعداد قنوات ثبت شده است.

خشکسالی های 15 ساله در این استان موجب خشک شدن 30 درصد قنوات استان شده که در حال حاضر سه هزار رشته قنات استان خشک شدند و در صورت ادامه روند فعلی این سرمایه عظیم و یادگار ارزشمند پیشینیان نابود خواهد شد.

احیاء قنوات در ردیف تسهیلات طرح توسعه کشاورزی مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفتگو با مهر، اظهارداشت: از آغاز امسال احیاء و مرمت قنوات استان نیز در ردیف طرح هایی توسعه بخش کشاورزی قرار گرفته و از این طریق تسهیلات دریافت می کند.

با توجه به اینکه قنوات استان قدمت زیادی داشته و در طول حیات خود در معرض آسیبهای ناشی از بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله و در سال های اخیر خشکسالی بوده اند نیاز به توجه بیشتری دارند، هم اکنون 50 درصد جمعیت استان در بخش کشاورزی اشتغال دارند که ای امر خود ضرورت احیاء قنوات ر ادر استان دو چندان می کند.

قنوات به به عنوان سرمایه ملی نتایج دسترنج آبا و اجدادی ما طی قرون گذشته می باشند و جزئی از تاریخ و گذشته ما به شمار می آیند پس باید جدی تراز گذشته مورد توجه قرارگیرند.

…………

گزارش: مریم بهلولی منش


شب هاي احيا، فرصتي براي آمرزش گناهان

بدون نظر

اين شب ها، از با عظمت ترين شب هاي سال است؛ شب هايي كه خداوند قرآن را نازل كرد
«انا انزلناه في ليله القدر»
شب هايي كه قرآن را روي سر گذاشته و «العفو» مي گوييم تا خداوند رحمان، گناهانمان را ببخشد و فارغ بال، روزهاي ديگري را طي كنيم.
اما آنچه كه هست؛ به جز پيامبران و امامان، همه ما آدم ها در طول زندگي روزمره، خواسته يا ناخواسته، دچار خطاها و اشتباهاتي مي شويم كه «گناه» تلقي مي شود. گناهاني كه درجه دارد و مي تواند شخصي باشد يا عمومي، ضرر براي يك نفر يا براي افراد زياد. با اين حال، همانگونه كه خداوند وعده داده، پشيماني از گناه و تلاش براي رفع آن، آمرزش حتمي پروردگار را به دنبال دارد. اميدواريم كه همه ما در صورت مشاهده خطا يا لغزش همنوع، دل دريايي داشته باشيم و آن را ببخشيم تا خداوند، مرتكب شونده گناه را راحت تر مورد آمرزش خود قرار دهد. همان گونه كه انتظار داريم در برابر اشتباهات ما، ديگران ما را مورد عفو قرار دهند.
ghadr

اين شب ها شب هاي حضرت علي (ع) نيز هست. او كه نيازمندان و مسكينان با حضورش التيام و سيري مي يافتند. علي اين اسطوره تاريخ، در برابر پايمال شدن حقوق ديگران و بيت المال، توان تحمل ندارد و مي تازد بر پايمال كننده. گرسنگي فقرا برايش ديوانه كننده است و بايد شبانه كاري برايشان مي كرد تا آن رنج گرسنگي غلبه يافته بر كودكان، روحش را به فشار نگيرد.
اما ما كه مدعي هستيم و رهرو بي نقص اين مكتب؛ چه كرده ايم؟ آيا از پول هاي انباشته در بانك ها يا تبديل شده به ملك، براي اين راه هزينه اي مي كنيم؟!
آيا در برابر نياز ديگران به قرض، اقدامي درخور داشته ايم؟
آيا يتيمان را دستگيري كرده ايم؟
زمان مي گذرد و دير يا زود ناچار خواهيم بود در برابر ثروت هاي انباشته شده مان، در دادگاه عدل خداوند پاسخگو باشيم، چرا كه خداوند حاجت نيازمندان را در دارايي ثروتمندان قرار داده است.


قابل توجه وبلاگ نویسان شهرستان داورزن

بدون نظر

در راستای تعامل و همکاری بیشتر با مسئولین شهرستان داورزن در نظر است خبرنگاران و وبلاگ نویسان شهرستان داورزن به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار نشستی با فرماندار داشته باشند لذا مستدعی از کسانی که با عناوین وبلاگ نویس در پایگاههای خبری و یا وبلاگهای روستایی و دهیاری و امثالهم درشهرستان داورزن فعالیت می نمایند جهت هماهنگی بهتر و بیشتر و اتخاذ تصمیمات مناسب با شماره ۰۹۱۵۵۷۲۲۹۳۹ ( روح اله مهری )تماس داشته تا تمهیدات لازم جهت این جلسه انجام شود

یقینا برگزاری این جلسات مسئولین شهرستان داورزن با اصحاب رسانه و اهل قلم نقش مهم و تاثیر گذاری در پیشرفت و اعتلای شهرستان خواهد داشت .