شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

همشهریان محترم در صورت تمایل به ارائه نظر، می توانند از طریق ایمیل زیر اقدام فرمایند: y,bahmanabadi@gmail.com

تبريك روز عيد غدير

بدون نظر
روز عيد غدير (روز هيجدهم ذي الحجه) بر شما مبارك.
eyde-ghadir
فضيلت اين روز:
روز هيجدهم ذى الحجّه، يادآور روز مهمّى در تاريخ است. روزى است كه رسول خدا(صلى الله عليه وآله) پس از انجام حج در سال دهم هجرى به هنگام مراجعت به مدينه، مردم را در وادى «غدير» جمع كرد و فرمان خدا يعنى نصب على(عليه السلام) به امامت و ولايت بر امّت را به آنان ابلاغ كرد. و آن جا بود كه آيه (اَلْيَوْمَ اَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُم، وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتى، وَ رَضيتُ لَكُمُ الاْسْلامَ دِيناً)(1) نازل شد. و خداوند با برگزيدن على(عليه السلام) به امامت امّت، دين اسلام را كامل گردانيد و دشمنان را نااميد و مأيوس ساخت. اين روز را بايد به حق از عظيم ترين اعياد ناميد، همان گونه كه در روايات بر اهمّيّت فراوان اين روز و برترى آن بر ساير اعياد تأكيد شده است.
در روايتى از امام رضا(عليه السلام) مى خوانيم كه فرمود: «روز قيامت، چهار روز را كه زينت بسته اند به نزد عرش الهى آورند: روز عيد اضحى (قربان) روز عيد فطر، روز جمعه و روز عيد غدير. ولى در آن ميان، روز عيد غدير، از نظر زيبايى، مانند ماه است ميان ستارگان».(2)
در همان روايت، از اين روز، به عنوان «عيد اكبر» ياد شده است; روزى كه گناهان شيعيان (توبه كار) امير مؤمنان(عليه السلام) بخشيده مى شود و اين روز، روز شادى و سرور است، روزى است كه در آن تبسّم بر چهره مؤمنان نقش مى بندد.(3)
در روايت ديگرى آمده است كه از امام صادق(عليه السلام) پرسيدند: آيا براى مسلمانان غير از عيد فطر و عيد اضحى (قربان) عيد ديگرى نيز وجود دارد؟ فرمود: آرى. عيدى كه از آن دو روز، باعظمت تر و شريفتر است، و آن روزى است كه پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله)، على(عليه السلام) را براى امامت امّت نصب فرمود و در روايت ديگر فرمود: آن روز هيجدهم ذى الحجّه است.(4)
بهر حال، شايسته است در اين روز مسلمانان با تشكيل مجالس جشن و سرور و مديحه سرايى و سخنرانى درباره روز عيد غدير و مسأله امامت امّت و مناقب و فضايل امير مؤمنان(عليه السلام)، آن را گرامى بدارند و فرزندان و جوانان و نوجوانان خود را با مسأله ولايت امير مؤمنان على(عليه السلام) و منابع آن از كتاب و سنّت و تاريخ آشناتر سازند.
اعمال روز عيد غدير:
براى اين روز اعمال متعدّدى روايت شده است:
1ـ روزه گرفتن است كه در روايتى از امام صادق(عليه السلام) روزه در چنين روزى برابر روزه شصت ماه شمرده شده! و در روايتى روزه روز غدير خم كفّاره شصت سال است.(5)
2ـ مرحوم «شيخ كفعمى» در «بلدالامين» غسل اين روز را مستحب دانسته است.(6)
3ـ احسان و نيكى به برادران مؤمن.
در روايتى از امام صادق(عليه السلام) آمده است كه فرمود: اين روز، روز عبادت است و روز اطعام و نيكى كردن و احسان به برادران دينى است.(7)
در روايت ديگرى امام رضا(عليه السلام) فرمود: كسى كه در اين روز، به خانواده و برادران مؤمن خود، توسعه در رزق و بخششها و انفاق ها دهد خداوند روزى او را زياد مى گرداند.(8)
4ـ زيارت امير مؤمنان على(عليه السلام) در اين روز بسيار بافضيلت است.
در روايتى از ابن ابى نصر (يكى از ياران برجسته امام رضا(عليه السلام)) نقل شده است كه حضرت به وى فرمود: هرجا كه هستى سعى كن در روز عيد غدير، خود را به كنار قبر مطهّر اميرمؤمنان(عليه السلام)
برسانى، چراكه در اين روز خداوند گناهان بسيارى از مردان و زنان مسلمان را مى بخشد و دو برابر كسانى كه خداوند آنها را در ماه رمضان و شب قدر و شب عيد فطر از دوزخ آزاد مى كند، در چنين روزى از آتش جهنّم رهايى مى دهد!(9)
براى امير مؤمنان(عليه السلام) در اين روز زيارت هايى نقل شده است كه معروفترين آن، زيارت معروف «امين الله» است كه در بخش زيارات (صفحه 260) گذشت و مى توان آن را از نزديك و يا از راه دور، خطاب به اميرمؤمنان(عليه السلام) خواند و همچنين زيارت مخصوصه اميرمؤمنان در روز عيد غدير كه در صفحه 280 گذشت.
5ـ امام رضا(عليه السلام) فرمود: در چنين روزى كه روز عيد و تبريك گفتن به يكديگر است، مناسب است مؤمنان وقتى به يكديگر مى رسند اين جملات را بگويند:اَلْحَمْدُ للهِِ الَّذى جَعَلَنا مِنَ الْمُتَمَسِّكينَ بِوِلايَةِ اَميرِالْمُؤْمِنينَ وَالاَْئِمَّةِ

ستايش خاص خدايى است كه قرار داد ما را از تمسك جويان به ولايت اميرمؤمنان و ساير امامان

عَلَيْهِمُ السَّلامُ.(10)

منبع: دارالقرآن الكريم


انعكاس يادداشت (قنات بهمن آباد به حالت احتضار افتاده است) در رسانه هاي سبزوار

بدون نظر

يادداشت تحت عنوان «مسئولان كاري كنند: قنات بهمن آباد به حالت احتضار افتاده است» در 4 رسانه معتبر سبزوار انعكاس يافت كه در زير آمده است. براي مشاهده هر سايت ، روي  نام آنها كليك كنيد:

 

1- سبزوار نيوز

2- سلام سربدار

3- سبزوار ما

4- داورزن نيوز


مسئولان كاري كنند: قنات بهمن آباد به حالت احتضار افتاده است

بدون نظر

قنات بهمن آباد مدتي است بدجوري به حالت احتضار افتاده و روز به روز اين ناخوشي بدتر و بدتر مي شود. قناتي كه روزگاري تا صدها متر زمين هاي كشاورزي را آبياري مي كرد و تعدادي زيادي از ساكنان را ارتزاق، اما اين روزها، شرمنده همان تعداد اندك مردمانيست كه سال هاي سال با نسيم و شفافيت آن بيل ها زده اند و نيز رنجور از مشاهده زمين هايي است كه باير شده و حتي قدرت زندگي به زمين هاي در حال آبياري را ندارد.
اين وضع نابسامان به گونه اي است كه يك قطعه زمين آبياري شده در طول20دقيقه در 3 سال پيش، اكنون آبياري آن بيش از 4 ساعت طول مي كشد و همين شده كه محصولات زراعي بهمن آباد به شدت كاهش يافته و حالا مردم براي تامين مايحتاج خود (گندم، جو و غيره) ناچار به خريد از روستاهاي ديگر شده اند!!!! حتي امسال نيز به گفته ساكنان، امكان كشت زمين وجود ندارد و آماده سازي زمين، كاري عبث تلقي مي شود.
پيش از اين نيز همين قنات به دلايل مختلف از جمله تخريب دهانه حلقه هاي چاه بر اثر سيل، 2 بار به خشكي گراييد اما با همت اهالي اين مشكلات رفع شد. به طوري كه بيش از 20 سال است مردم به صورت خودياري، هزينه هاي زيادي براي لايروبي و مرمت قنات صرف كرده اند، مقداري نيز بودجه دولتي در اين زمينه پرداخت شد و اين امر، توانست ميزان آب جاري را حفظ كرده و بحران هاي پيش رو را دور كند. اما امروز اغلب مردم بنا به علل مختلف از جمله كمبود امكانات رفاهي مناسب به شهرهاي بزرگ مهاجرت كرده اند و درنتيجه تعداد كم ساكنان توانايي و اراده گذشته را ندارند. بنابراين بحران قنات بهمن آباد در سال هاي اخير بسيار جدي شده و همان گونه كه اشاره شد، اميدي به برداشت محصول در سال آينده وجود ندارد.
البته بهمن آبادي هاي ساكن تهران در حال جمع آوري پول براي مرمت قنات هستند، اما واقعيت اين است كه اقدام اساسي و موثر براي احياي قنات بهمن آباد، علاوه بر خودياري مردمي، حمايت مجلس و دولت را نيز به طور جدي مي طلبد. در غير اين صورت، با فرا رسيدن مرگ قنات بهمن آباد، ركود بر بهمن آباد غلبه يافته و بدون شك، اين روستا به قلعه ارواح تبديل خواهد شد.
آيا مسئولان كشور، مي توانند بپذيرند كه روستاهاي كشور همچون بهمن آباد كه قنات هايي با سابقه صدها ساله دارد، بر اثر بي توجهي نابود شود؟!! قنات هايي كه در روزگار قديم با مشقت هاي فراوان احداث شده و سال هاي سال بدون بودجه هاي دولتي حيات داشته و متاسفانه حالا به اين روز افتاده است؛ آن هم در كشوري كه نقاط كويري آن با كم آبي مواجه است و وجود قنات ها نقش بسياري در رونق كشاورزي و حيات انساني و در نتيجه ممانعت از مهاجرت شهري داشته است.
گذشته از اينها، آيا روستائيان از بودجه هاي كشور در ايجاد رفاه عادلانه سهم ندارند و بودجه هاي كلان كشور بايد به رفاه شهرهاي بزرگ اختصاص يابد؟ متاسفانه بهترين امكانات در شهرهاي بزرگ متمركز شده و روستائيان، علاوه بر اينكه نبايد از رفاه نسبي بهره برند، از سوي شهري ها نيز بايد با واژه توهين آميز «دهاتي» مواجه شوند. اختصاص بودجه براي احياي قنات روستاها، بخشي كوچك از ايجاد رفاه عادلانه است.
اميد است نمايندگان محترم شهرستان سبزوار و مسئولان دولتي اين شهرستان (فرماندار محترم شهرستان هاي سبزوار و داورزن، روساي محترم ادارات جهاد كشاورزي سبزوار و داورزن و غيره)، نگاهي جدي به وضع بغرنج قنات بهمن آباد و مردم آن داشته باشند و تلاش كنند طي 2 ماهه آتي نسبت به اختصاص بودجه مناسب براي احياي قنات اقدام شود تا حداقل كشاورزي روستا در سال آينده دوباره جان بگيرد و نشاط در ميان اهالي رونق گيرد.
يوسف بهمن آبادي