شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

همشهریان محترم در صورت تمایل به ارائه نظر، می توانند از طریق ایمیل زیر اقدام فرمایند: y,bahmanabadi@gmail.com

بازدید از مسیر بیرونی قنات بهمن آباد

1 نظر

مسیر بیرونی قنات بهمن آباد از میله چاه واقع در زیر خاکریز احداث شده توسط اداره جهاد کشاورزی تا مادر چاه بازدید و مستند شد.
به گزارش سایت بهمن آباد، آقایان مهدی بهمن آبادی و یوسف بهمن آبادی پنج شنبه هفتم فروردین 93، با هدف بررسی وضعیت حلقه چاه های قنات بهمن آباد، اقدام به بازدید کاریزها کرده و با فیلم و عکس مستند کردند.
تعداد حلقه چاه های بازدید شده بیش از 40 مورد بود که دهانه اغلب آنها بسته و دهانه حدود 6 حلقه کاریز باز بود که در مسیر ورودی سیل قرار داشته و نیاز به مرمت فوری و اساسی دارد.
براي مشاهده نوشته زيباي آقاي قاسم ملا در اين خصوص تحت عنوان «درباره قنات بهمن آباد» به وبلاگ بهمن آباد خبر مراجعه فرماييد.

IMG_0618

IMG_0631

IMG_0633

IMG_0634

IMG_0607

IMG_0640

IMG_0645

IMG_0652

IMG_0656

IMG_0671

IMG_0680
عکس زیر: مادر چاه قنات بهمن آباد
مادر چاه


بازدید از داخل قنات بهمن آباد

بدون نظر

گروهی از ساکنان بهمن آباد برای بررسی مشکل قنات بهمن آباد، اقدام به بازدید از داخل کاریزها کردند.

به گزارش سایت بهمن آباد، تعدادی از بهمن آبادی ها شامل آقایان علی فرزند حسن، حاج رمضان فرزند حاج حسن، مصطفی فرزند ابراهیم، مهدی فرزند ابراهیم و ابوطالب فرزند صفر علی، روز شنبه دهم فروردین 93، در این اقدام حضور یافتند.

آقایان مصطفی و مهدی بهمن آبادی در دو مرحله وارد دو کاریز از قنات بهمن آباد شدند. این کاریز ها در مسیر جاده نهالدان و نرسیده به خاکریز احداث شده توسط جهاد کشاورزی قرار دارند. مرحله نخست بازدید قنات، حدود 4 ساعت و مرحله دوم حدود 2 ساعت طول کشید.
در ضمن، ارتفاع چاه های مورد نظر حدود 80 متر بود که با چرخ آهنی به پایین چاه هدایت شدند.

به گفته مهدی بهمن آبادی، یکی از بازدید کنندگان قنات، میزان آب انباشته شده در بخشی از مسیر، تا زیر گلویمان بود. در همان مسیر، ماهی ها نیز در آب حرکت می کردند.
در پایین میله چاه وارد شده، خاک و سنگ روی هم انباشته شده بود و همین مساله، سبب سد شدن آب شده بود. با برداشتن مقداری از سنگ ها از مسیر پیش رو، میزان آب در حال حرکت افزایش یافت، به طوری که در چشمه نیز این افزایش قابل مشاهده بود.
بررسی های اولیه، این واقعیت را مشخص می کند که لایروبی قنات بهمن آباد باید از مسیر پایین آغاز شود و سپس تا مادر چاه ادامه یابد.

 

IMG_0721

IMG_0723


ساخت یادماني براي نخبگان بهمن آباد

1 نظر

یادمانی در جوار مقبره علامه جهان ملا محمد حسن بهمن آبادی  در حال ساخت است.

به گزارش وبلاگ شوراي اسلامي بهمن آباد ، در این یادمان که در ابعاد ۶ در ۱۲ متر است از عالمان دینی و فرزانگان و نخبگان بهمن آباد از قدیم تا امروز باذکر شجره و نسبت بین آنها پرداخته شده تا ادعای اینکه بهمن آباد سابقه ۲۵۰۰ ساله دارد ققط یک شنیده نیست بلکه تاریخ بر آن گواهی می دهد.

بنا به اين گزارش و به نقل از كتاب تاريخ بيهقي، از جمله عالمان و فرزانگان قرن ۵ هجری قمری،

ابوالحسین عبد الواحد بهمن آبادی، حاکم  الحکام ربع مزینان فقیه است. نبیره های ایشان  در قرن ۶ هجری و هم زمان با ابوالحسن بیهقی معروف به ابن فندق:

۱- ابوالحسین بهمن آبادی که هم نام جدش است (دارای منظومه شعر ) و ایشان نوه ی دختری دارد به نام سدید الدین ابراهیم المقیسی، که حاکم وقت خراسان بزرگ است.

۲-آقا محمد بهمن آبادی که  2 فرزند با نام هاي ابوالقاسم محمد تاج الدین بهمن آبادی و احمد بن محمد صفی الدین ابوطالب بهمن آبادی است.

یادمان علامه

از ديگر عالمان و فرزانگان بهمن آبادي از قرن ۱۲ تاکنون مي توان به بزرگ خاندان شریعتی بهمن آبادی اشاره كرد.ايشان دو برادر به نام هاي زير دارد:

1-  آقامحمد بهمن آبادی، پدر علامه جهان ملا محمد حسن بهمن آبادی

2- ملامهدی بهمن آبادی – فرزندان ایشان: ملا هادی بهمن آبادی (داماد عمویش و شوهر خواهر علامه  بهمن آبادی ) و ملا علی بهمن آبادی که در منطقه جوین سبزوار مدفون است.

فرزند ملا  هادی بهمن آبادی نيزملا قربانعلی بهمن آبادی معروف به آخوند حکیم  است كه  نزد دایه اش علامه بهمن آبادی از حکمت بهره برده بود.

همچنين، فرزندان ملا قربانعلی بهمن آبادی شامل احمد، حسن  و محمود  است.

فرزندان محمود:

۱- میرزامحمد معروف به سلمان زمان

۲- قربانعلی شریعتی دارای دو فرزند به نام احمد و محمود

۳- محمد تقی شریعتی، پدر دکتر علی شریعتی

فرزندان حسن :

۱- حاج شیخ محمد نبی

۲- حاج شیخ عبد الکریم