شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

همشهریان محترم در صورت تمایل به ارائه نظر، می توانند از طریق ایمیل زیر اقدام فرمایند: y,bahmanabadi@gmail.com

بازگشایی و افزایش بی نظیردبی آب قنات بهمن آباد

بدون نظر

سايت داورزن نيوز  به نقل از روزنامه خراسان منتشر كرد:

مدير جهاد کشاورزي ازبازگشايي و افزايش دبي آب قنات روستاي بهمن آباد شهرستان داورزن در اوايل تيرماه خبر داد.

حسين تاج آبادي اظهار کرد: پس از گذشت چند سال، مالکان روستاي بهمن آباد با لبيک گويي به منويات مقام معظم رهبري و با يک مديريت جهادي و با همت بالا و سختکوشي فراوان بازگشايي قنات را آغازکردند.

وي ادامه داد: بازگشايي قنات وجاري شدن آب همزمان با فرارسيدن ماه مبارک رمضان موجب خوشحالي مالکان شده است.

وي اظهار کرد: اين قنات در حال حاضر ۴ برابر دبي قبل از بازگشايي آبدهي دارد.


روستای بهمن آباد درگذشته و حال (2)

بدون نظر
قاسم ملا در بهمن آباد خبر، بخش دوم مجموعه «روستاي بهمن آباد در گذشته و حال» را منتشر كرده است كه در ادامه مي خوانيد:

برای هرکس، گویی خوب ترین قسمت بهشت وطن اوست جایی که هرکس یک دوره از بهترین لحظه های زندگی اش را مرور می کند، یاد دورانِ بازی کردن در کوچه پس کوچه های خاکی، مدرسه و دیدن همسن و سالان ، قهرهای بی کینه و بخشیدن و بخشیده شدنِ بی شرط و…همه و همه ازبهترین خاطراتی است که ما را به وطن مان پیوند می دهد. برای نوشتن در باره وطن، ابتدا باید کودک شد و برای کودک شدن باید احساس و شوق کودکانه داشت و این سخت ترین گام است.از این ها که بگذریم می خواهم بازهم  با اشتیاق و افتخاراز وطنم بنویسم جایی که در آن زاده شدم و پرورش یافتم  می خواهم درباره کسانی بنویسم که سال هاست با پیوستن به ابدیت از خود آثار تمدنی به جا گذاشته اند  که شناسنامه ی این روستای به ظاهر کوچک محسوب می شود ولـی از قدیم گفته اند: حلوا حلوا اگر بگویی صدبار/با گفتنِ حلوا نشود شیرین کام.

لــــــذا بازهم شما رابه دیدنِ بنای خشتی و آجـری و مشاهده ی معماری کم نظیر خرابه های بهمن آباد دعوت می کنم تا با روح بزرگ و با زندگی کسانی آشنا شوید که برای ساختن، از مصالح عشق بهره می برده اند و با نگاه عاشقانه ای که به زندگی داشته اند سرزمین و تپه ی بزرگی را «بُرده» عاشقو(عاشقان)نام نهاده بودند که هنوز هم بوی وصال می دهد تا فراق. بُرده عاشقو نام ماندگاری است که همیشه عاشقانه ترین نگاه ها را به سوی خود دارد در این باره داستان هایی سینه به سینه به ما منتقل شده از جمله محل قرار و مدار عشاقان و مکانی برای برگزاری جشن و سرور  و اعیاد و جایی برای وصال و ازدواج،هرچه بوده اکنون پس از این همه سال آن مکان شهرت خود را به همین نام «بُرده عاشقو» حفظ کرده  شاید آن چه سبب ماندگاری این نام شده همین واژه ی عشاق است که در آن روزگار،عشق را  پاک و عاری از هوس زودگذر می دانسته اند و با این نگاه دل و دیده شان از هرگونه آلودگی به دور بوده است.

با عبور از خرابه ها، قبرستانِ بزرگِ بهمن آباد را در پیش رو دارید. این جا چشم را که می چرخانی همه را آشنا می بینی، جای جای این گورستان با وجود قبور بزرگانِ این روستا تبدیل به نورستان شده است لذا وقتی از این سرزمین دور می شوی دلت می لرزد که نکند دلی را لرزانده باشی. قبرستان نشانِی از  بی نشان ها را به تو می دهد به واقع این تکه از زمین عبرت آموز است در هر گوشه ای از قبرستان که قدم می گذاری قبر های کهنه و قدیمی ای را می بینی که جز تل کوچکی از خاک باقی نمانده، آنطرفتر قبوری را با سنگ نوشته های قدیمی مشاهده می کنی که گزندِطبیعت و طول زمان،بر آن ها اثر گذاشته و ناخوانا شده اند.تکرار می کنم و لو یک بار هم که شده باید این قطعه را از نزدیک ببینید زیرا دیدن بناهای قدیمی و گورستان، اين نويد را مي دهد كه روستاي  بهمن آباد، پيشينه ي ارزشمند و جالبي دارد. سنگ لوحه ها، مكان هاي قديمي و متروكه و از همه مهم تر آثار باستانی و گنج هايي كه توسط افرادِ ناشناس از دل خاك  به غارت مي بردند همه و همه گواهِ  قدمتِ روستای بهمن آباد است. آن چه در باره این روستای به ظاهر کوچک می نویسم و خواهم نوشت اغراق نیست بلکه بازگو کننده ی تاریخ و گوشه ای از یک حقیقت است.

امیدوارم بهمن آبادِ عالِم خیز سبزوار به طور شایسته مورد توجهِ بزرگان و صاحب نظران و قلم بدستان، به خصوص فرزندانِ فرهیخته بهمن آباد قرار گیرد تا همانطور که جوانانِ غیرتمند این روستا یک بار دیگر توانایی خود را در راه اندازی و هدایت آب قنات به اثبات رساندند، شاهد معرفی و شناساندن تمدن و  افتخاراتمان در گذشته و حال از جانب استادان و عالمانِ خود  باشیم.


تسليت به خانواده مرحوم صفر علي

بدون نظر

خبردار شديم خانم خديجه بهمن آبادي، همسر مرحوم صفر علي  بعد از ظهر جمعه سي خرداد به ديار باقي شتافته اند. 

سايت بهمن آباد؛ اين فقدان را به خانواده محترم، آشنايان و مردم بهمن آباد تسليت عرض مي كند و براي آن مرحوم  غفران الهي و براي بازماندگان صبر، سلامتي و توفيق مسئلت دارد.