شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

همشهریان محترم در صورت تمایل به ارائه نظر، می توانند از طریق ایمیل زیر اقدام فرمایند: y,bahmanabadi@gmail.com

فراخوان: ویژگی های یک روستای قابل زیست چیست؟

وبلاگ بهمن آباد افتخار دارد نظرات همشهریان گرامی را درباره “ویژگی های یک روستای قابل زیست” جویا شود .

واقعیت این است که روستاهای کشور از جمله روستاهای سبزوار متاسفانه به دلایل مختلف، با موجی از مهاجرت ساکنان مواجه شده است. طوری که اکنون، بیشتر جوانان  برای کار و زندگی، روانه شهرهای بزرگ شده اند و تنها در برخی روزهای سال همچون عید نوروز، محرم، تابستان  یا  این که به بهانه دیدار در  و مادر یا حضور درمزار اهل قبور، به موطن خود سر می زنند.  از این رو، روستاها بتدریج در طول سال های اخیر بی روح شده و  از هویت فرهنگی و اجتماعی خود دور افتاده است.

در روستاها، از بازی های سنتی  کودکان و سر و صدای آنان، دور هم جمع شدن های اهالی در مراکز روستا، رفت و آمدهای جوانان و   غیره کمتر به چشم می خورد. از همبستگی های گروهی و رفتارهای دوستانه و بی ریا و غل و غش دیگر خبری نیست و مردم به تدریج خوی شهری ها را می گیرند. فخر فروشی، تنگ نظری و بخالت  به جای  نوع دوستی، ساده زیستی، همت طلبی، احساس مسئولیت  و صمیمیت بر فرهنگ روستاها غلبه کرده است.

قنات ها کم رمق شده اند، کشاورزی نیمه جان است و دامداری نیز کمرشکن شده. درآمدها پایین و انگیزه زندگی کم. تفاوت شهر و روستا سر به فلک کشیده است و احساس تحقیر بسیار شدید از زندگی در روستا در برابر یک شهرنشین، روح آدمی را تا نای استخوان می سوزاند.

برخی دارندگان ماشین وقتی روستا را زیر لاستیک های ماشین خود می بینند، احساس خدایی می کنند و  خود را برتر و برتر می پندارند. “رو کم کنی” اینجا به نقطه اوج خود می رسد. این هم برای خود فرهنگی شده و نوعی توانایی و برتری و فخر!!!

اما، فراخوان حاضر بیشتر برای روستائیان( سبزواری ها) مقیم شهرهاست که خود یا پدرانشان تمایلی  برای زندگی در موطن روستایی خود ندارند.

بنابراین، شما می توانید نظرات خود را در خصوص “ویژگی های یک روستای قابل زیست” بیان کنید. این نظرات ممکن است درباره مسائل مختلف از جمله، وضعیت اشتغال، آب، امکانات، خصوصیات فرهنگی خاص روستا نشینی، افراد و غیره باشد. لطفا در نوشتن نظرات، به طور دقیق ویژگی های مورد نظر خود را درج کنید و از کلی نویسی و واژه های کلی همچون “نبود امکانات” پرهیز کنید تا در نتیجه، بتوانیم به یک نتیجه مشخص دست یابیم و آن را در قالب یک گزارش مردمی به مسئولان ارائه دهیم.

نظرات ارسالی شما لیست شده و طبقه بندی می شود و در اسرع وقت در وبلاگ منتشر می شود.

404