شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

همشهریان محترم در صورت تمایل به ارائه نظر، می توانند از طریق ایمیل زیر اقدام فرمایند: y,bahmanabadi@gmail.com

تجملات و هم چشمی در بر گزاری مراسم ترحیم

وبلاگ قاسم ملا- وقتی منادی مرگ ندا در دهد توانگر مغرور باشی یا درویش بی نوا بر ارابه ی چوبین سوارت می کنند و بر قامتت رخت سفید می پوشانند و به خانه ی ابدی ات می برند. صدای شیون که بر می آید بی تردید کسی به دیار باقی شتافته، گریه ی بازماندگان از دو حال خارج نیست یا برای عزیز از دست رفته می گریند یا برای در و همسایه و نگاه دیگران، چاره ای نیست چشم و هم چشمی که در تمام شئون زندگی مان حضور فعال داشته بعد از مرگمان نیز خود نمایی می کند.

خانه ی عزا یعنی جایی که دیگران هم برحال و روز خودشان می گریند تا از غم و غصه هایشان کاسته شود. ‌اندوه و غم، خانه را فراگرفته، ‌پدر خانه از دنیا رفته و فرزندان در غم از دست دادن او به عزا نشسته‌اند. ‌همه در جنب و جوش هستند. پسر بزرگ خانواده به دنبال خرید تاج گل و دختر بزرگ به دنبال لباس مناسب برای مراسم شب هفت و تالار و مسجد است. فرزندان دیگر هم به دنبال اجاره ی سالن برای مراسم سوم و شب هفت ‌تازه درگذشته هستند. ‌تجملات و رسوم اضافی (!) یکی پس از دیگری سر می‌رسند و هزینه‌ها، ‌تعارفات و تجملات سر به فلک می‌کشد.

اسراف، تبذیر، ریخت و پاش بی مورد، خرج کردن های بی برنامه، چشم و هم چشمی ها، تجمل گرایی و بالأخره بی توجهی به قناعت، اگر نگوییم یک بیماری روحی و روانی است، به طور قطع یک بیماری اجتماعی است که از یک سو معنویّت را در افراد می خشکاند و از سوی دیگر، می تواند به یک معضل برای جامعه تبدیل شود، خصوصاً زمانی که به عنوان یک فرهنگ معقول و یک هنجار اجتماعی مورد پذیرش قرار بگیرد. کسی منکر تکريم مرده چه براي خاک سپاري و بعد از آن که در اسلام تاکيد فراوان شده، نیست. همان گونه که گفتن تسليت به بازماندگان و همراهي با آن ها سفارش شده است تأکید شده تا صاحبان مصیبت را به زحمت نیندازند. تجمل گرايي در همه مراسم ترحيم خودنمایي مي کند. قبر و سنگ قبر، مراسم  مختلف و اطعام ها و مکان هاي برگزاري و تاج گل ها هر روز گران تر و شکيل تر مي شود و مردم به خاطر فخر فروشي و اين که خانواده ی متوفي ناراحت نشوند هزينه ي زيادي مي کنند تا جایی که کسي چندان به فکر ميت نيست همه در پس اين مراسم به دنبال خريدن آبرو و  اعتبار مي گردند.

متأسفانه امروزه بسياري از این گونه  مراسم به ريا، خودنمائي، تظاهر و تجمل گرايي کشيده است. گاهي اوقات خانواده ها چند ده ميليون تومان پول خرج مي کنند و یا جندین ميليون تومان پول مي دهند تا در امام زاده ها به خاک سپرده شوند. که بيشتر براي بالا بردن شخصيت مرده و اطرافيان صورت مي گيرد در حالي که اين هزينه ها مي تواند در جاهاي بهتری مورد استفاده  قرار گیرد. به عقیده ی بسیاری از بزرگان دینی، دفن شدن در امام زاده ها تأثيري در اعمال افراد ندارد و فرقي به حالشان نمي کند. طبق اعتقادات دینی و آموزه‌های اسلام، آن چه برای متوفی بیش از هر چیز دیگر یاری ‌رسان و آرامش‌ بخش است، خیرات و مبراتی است كه باید بازماندگان برایش انجام دهند؛ نه سنگ های قیمتی و زینتی 25 میلیون تومانی، به گفته یکی از سنگ قبر فروشان بسیاری از خانواده های تهرانی با تغییراتی که در نوع و اندازه سنگ قبر  سفارشی می دهند گاه مبالغی تا سقف 25 میلیون تومان و بیشتر را برای سنگ قبر هزینه می کنند كه انتخاب سنگ هایی مثل گرانیت برزیلی و مرمر با قطری در حدود 60 سانتی‌متر و دارای نقش و نگاری ویژه از جمله سفارشاتی است که چنین بهایی برایش پرداخته می‌شود!!!
وقتی ازدواج و اشتغال، مشكل عمده ی جوانان سراسر كشور است، با 25 میلیون تومان سنگ قبر یك میت، چند زوج می‌توانند یك سقف استیجاری برای زندگی مشترك خود تهیه كنند و یا چند جوان می‌توانند كاری برای خود دست و پا كنند؟ البته این چشم و هم چشمی منحصر به شهرهای بزرگی مثل تهران نمی شود. این بلای خانمان سوز به همه جا سر می کشد.

وقتی هر از چند گاهی به بهمن آباد خودمان می روم از نزدیک شاهد به زحمت افتادن صاحبان مصیبت هستم آن ها به لحاظ پیش گیری از حرف و حرف کشی مردم بیش از آن که به یاد عزیز از دست رفته شان باشند بناچار در فکر حفظ آبروی خود هستند .غذاهای ملون و میوه های رنگارنگ و انواع شیرینی بر روی قبر ،گاهی وامیدارد تا از قول میت به طنز، گفته شود فرزندم: کاش در زنده بودنم یک بار مرا بر سفره ات می خواندی تا مهمانت می شدم. کاش کمی از آن همه غذا که برای حفظ آبروی خودت به مردم دادی و از این همه میوه هایی که برای نگاه مردم بر روی سنگ گران قیمت قبرم گذاشته ای در زنده بودنم به من هم داده بودی. کاش …

به فرموده امام هادی(ع):مردم در دنیا به وسیله ثروت و تجمّلات شهرت مى یابند ولى در آخرت به وسیله اعمال محاسبه و پاداش داده خواهند شد.
کدام بهتر است؟

 

404