شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

همشهریان محترم در صورت تمایل به ارائه نظر، می توانند از طریق ایمیل زیر اقدام فرمایند: y,bahmanabadi@gmail.com

خرج دادن بهمن آبادي ها در محرم

  خرج دادن و نذر یكی از زیباترین و محترم ترین سنت های ایرانی است كه ازدیرباز در روزهای عزا و شادی به ویژه، ماه میهمانی خدا و محرم و صفر  سفره های خانواده های ایرانی را رنگین می كند. در گذشته های دور، مردم بهمن آباد مثل دیگر نقاط کشورمان با سنت حسنه ی وقف آشنایی و الفت خاصی داشتند  آن ها با وقف قسمتی از اموالشان چراغ عزاخانه ی امام حسین را روشن نگه داشتند تا  روشنی بخش گورشان باشد. واقفین  سال هاست از دنیا رفته اند و شاید نسل جدید، نامشان راهم نشنیده باشد ولی هربار بعد از صرف طعام ،با خواندن دعای سفره  و فاتحه،روح مرحوم یا مرحومه را شاد،می کنند، جا دارد هم اکنون من و شما  نیز با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد در شادی روح واقفین سهیم باشیم . اللهم صل علی محمد و آل محمد.

ناگفته نماند در حال حاضر خیرین خیر خواه فراوانی داریم که در هیئت های تهران و بهمن آباد بی منت و ریا مشغول خدمت رسانی هستند بجاست از کسانی که بانی ساخت و ساز هیئت های تهران بوده اند قلبا” قدردانی کنیم به زنده ها ی این خدمت بزرگ درود می گوییم و برای آن ها که به دیار باقی رفته اند طلب مغفرت می کنیم.  گفتیم که واقف  هر که باشد و هر کجا می خواهد باشد از خود صدقه ی جار یه ای به جا می گذارد که سالها پس از مرگش تداوم دارد آن ها در پی درخواستی كه از خدا داشتند برآوردن آن را آرزو می كردند، در پی رسیدن به خواستشان نذری را كه با خدای متعال قرار گذاشته بودند به جای می آوردند و این رسم و آئین زیبا همین طور دهه ها و سده ها تداوم یافت تا به امروز رسید. پيوند نذري دادن و آيين ها، حاكي از بزرگ داشت و تعظيم شخصيت هاي محوري مورد توجه همه ی آيين ها هست و به اسلام خلاصه نمی شود ولی در آیین ما شیعه ها اين موضوع  به معناي ابراز علاقه و ارادت به امامان است. به عبارت ديگر خرج  دادن در جامعه شیعی را مي بايد يكي از ارکان نظام اعتقادي شيعه دانست. بهمن آبادی ها با خرج دادن انس ویژه ای دارند تا جایی که برای چنین خدمتی رقابت هم می کنند که امیدوارم این همه هزینه ها و زحمت ها آلوده به ریا نشود. چرا که خرج دادن آدابی دارد که برخی از آن ها عبارتند از: خدمت رسانی بی منت، خوش رویی، با افتخار خرج کردن، عدم بازگویی مبلغ هزینه شده، عدم دستور ویژه به آشپز و خدمه، سلب اختیار از خود، وانمود نکردن به این که امشب خرج مال من بوده، عدم دعوت از مهمانان اضافه بدون اجازه ی آشپز و عوامل و … . لازم به یاد آوری است که خرج دهنده پس از اعلام آمادگی برای هزینه ی شام و یا ناهار مسئول بی اختیار است که از این منظر، خداوند اجر بیش تری را به او عنایت می کند.

خاطره اي از دوران كودكي در ماه محرم

ايام محرم در  كودكي، براي ما دوراني فراموش نشدني است. دوراني كه در آن  خالصانه و مشتاقانه براي عزاداري شهيدان كربلا، تحرك و پويايي خاصي داشتيم. از دوران کودکی جزو شرکت کنندگان در مراسم سوگواری بوده ام. به خصوص وقتی ما بچه ها هیئتی به سرپرستی علی آقا (فرزند مرحوم ملا رمضان) تشکیل داده بودیم. آن شب ها حال و هوای خاصی داشت که با وجود گذشت این همه سال هنوز خاطراتش برایم تازگی دارد.

به یاد دارم مبلغ اندکی  به عنوان حق عضویت پرداخت کرده بودیم و هر شب خود را مهمان خوان گسترده ی امام حسین (ع) می دانستیم. البته کم و بیش از نذرها که اکثرا”ماست و شیره انگور بود نیز بهره مند می شدیم. نوحه خوانی و سینه زنی و رفتن به هیئت بزرگ ترها و مورد استقبال قرار گرفتنمان، ما را در مسیری که انتخاب کرده بودیم مصمم تر می کرد. مرحوم ملا رمضان نیز بیش از بزرگ تر ها برایمان ارزش قائل می شدند. ولی آن زمان از درک چنین حرکتی غافل بودیم. علی آقا که در آن زمان نوجوان بسیار جدی و پر تلاش بود از مشاوره ی پدرش به خوبی استفاده می کرد.

دعاي پاياني

در پایان به پدران و مادرانمان که ما را با نام و یاد اینگونه مجالس آشنا کردند چه آنانکه در قیدحیاتند و یا در ممات درود می فرستیم امیداست کماکان ما را از دعای خیرشان فراموش نکنند
پروردگارا! به همه ی ما دلی پاکیزه و مهربان عطا فرما تا نام و یاد خدمتگذاران و خیران را به دور از هرگونه حب و بغض به نیکی یاد کنیم.

پروردگارا! چنان توانایمان ساز تا مخالفین خود را مانند دوستانمان دوست بداریم و ببخشیم و بخشیده شویم.
پروردگارا! همه ی مسافران را سالم و سلامت به وطنشان برگردان.
پروردگارا!دعاهای به «حق» عزاداران را مستجاب به فرما.
پروردگارا! پیران ما را “عاقبت به خیري”، میانسالان ما را “توانایی” و جوانان را “امیدواری” عنایت به فرما.
آمین

نويسنده: قاسم ملا

404