شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

همشهریان محترم در صورت تمایل به ارائه نظر، می توانند از طریق ایمیل زیر اقدام فرمایند: y,bahmanabadi@gmail.com

قلعه ملاهاشم به روایت آقای مرتضی بهمن آبادی

قلعه ملا هاشم، قلعه ای به تمام معنا همچون قلعه های تاریخی ایران است. قلعه ای با ۴ برج و بارو که متصل به دیورارهای مستحکم است و با هدف محافظت از ساکنان آن در برابر دشمنان (ترکمنان) ساخته شده بود.

هر یک از این برج ها ۳ طبقه داشته که امکان دیده  بانی را فراهم می کرده است. پهنای دیوارها بین ۵/۱ تا ۲ متر و ارتفاع آن حدود ۵ متر است. همچنین  این دیوارها حدود ۲ متر زیر زمین است. به گفته روایت کننده گزارش ما، درب آن از جنس چوب اما بسیار مقاوم و سنگین بوده است طوری که حتی ۱۰ نفر قادر به جابجایی آن نبوده اند.

آقای مرتضی تقی در گفت و گو با  سایت بهمن آباد می گوید: در قلعه ملا هاشم افراد زیادی به صورت خویشاوندی و صمیمی در اتاق های به هم چسبیده، زندگی می کرده اند. وقتی برای یکی از ساکنان قلعه میهمانی از راه می رسید، موارد مورد نیاز پخت غذا از خانه ها گردآوری  و آبگوشت در قلفچه مسی طبخ می شد و همسایه ها دوستانه سر سفره می نشستند.البته ناگفته نماند برخی از ساکنان این قلعهف صاحب چند اتاق بوده اند.

IMG_7138

 

وی ادامه می دهد: کار آنها، کشاورزی و دامپروری بود و در اوقات تفریح در تختگاهی که در جوار در ورودی ساخته شده بود، می نشستند و  به گفت و گو می پرداختند.

اکنون، از قلعه اصلی جز دیوارها و برج های نیمه سالم و چند اتاق نیمه مخروبه، جایی قابل استفاده  باقی نمانده است. در بخش انتهایی آن، آقا مرتضی زمینی قبل از انقلاب خریداری کرده و به شکل امروزی منزلی ساخته است.

IMG_7139

او هدف از ساخت خانه در این قلعه را، زنده کردن سرزمین نیاکان خود  می داند و معتقد است: باید چراغ گذشتگان را برای نسل های بعد زنده نگه داریم. او برای تحقق این هدف، دوندگی های زیادی برای برقکشی قلعه ملا هاشم انجام داده و موفق نیز شده است. در نتیجه ساکنان آتی این قلعه با  مشکل برق مواجه نخواهند بود.

قلعه علمی

آقا مرتضی از  نمازخانه این قلعه، به عنوان حوزه علمیه یاد می کند و  می افزاید: افراد علاقه مند در این مکان، به تحصیل علوم مذهبی می پرداختند. در این مدرسه، شخصیت های مهمی نظیر حاج ملاهادی سبزواری، علامه جهان بهمن آبادی و غیر به تدریس می پرداختند. همچنین افرادی همچون حاج  ملا علی، ملارمضان، رضا قلی حبیب، ملا محمد ملا اسحاق، حاج ابوالقاسم (پدر بزرگم) و ملاحسین حاج علی نیز در این قلعه به افراد درس می دادند.

IMG_7140

 

هجوم ۳ سیل بر قلعه

روایتگر قلعه ملا هاشم اظهار می دارد: در طول تاریخ، این قلعه با  رخنه ۳  سیل مواجه شد. در یکی از سیل های جاری شده در قلعه، مَشک های قاتق و کندوهای گندم  روی آب شناور شدند و یادم هست که حاج غلامحسین رمضان، مادرش را کول کرد.

وی ادامه می دهد: آخرین  سیل پیش از انقلاب اتفاق افتاد که قلعه  را دچار آسیب جدی کرد.

IMG_7141

 

ساکنان قلعه 

آقا مرتضی در ادامه ساکنان قلعه را نام می برد و می گوید: هر یک از خانواده ها در یک اتاق ساکن   بودند و می بینیم  که در همین مساحت نه چندان وسیع، افراد زیادی زندگی می کرده اند. این افراد عبارتند از: آقایان صفرعلی، حسن، محمدرضا قلی، ابوالقاسم کربلایی علی، غلامرضا کربلایی علی، غلامحسین اسد، ابراهیم اسد، حسن اسد، کربلایی محمد اسد، مهدی، علی اکبر، عیسی کربلایی  اکبر، محمد عیسی،  حسین علی محمد، ابراهیم صفر علی، حسین رضا قلی، کربلایی غلامرضا رضا قلی، علی کربلایی اکبر.

IMG_7142

 

 

 

 

 

404